Motor Temizliği Zararlı mı?

Motor Temizliği Zararlı mı?

Bazı sürücüler acaba aracımın motoruna temizlik yatırırsam zarar verir mi şeklinde düşünebilirler. Ancak hemen şunu belirtelim ki aracınızın motorunu yıkamış olmanız aracınızın motoruna asla zarar vermez. Motorunuza yapacağınız temizlik işlemi motordaki yağların ve çevresel atıkların motordan uzaklaşacağı anlamına geleceği için kirlerin de ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Motor temizliğini yaptığınız zaman burada tozlar olmayacağından dolayı aracınız seyir halindeyken ya da klima havalandırmasını açtığınız zaman içeriye toz ve kötü kokuların gelmesini önlersiniz. Aracınızın motorunu temizlediğiniz zaman parçalar arasındaki hava akışını da daha fazla artırmış olursunuz bu sayede aracınız kolaylıkla ısınmaz ve parça ömrü de daha uzun olacaktır. 

Motoru Deterjanlı Su Veya Su İle Temizlemek Zararlı Mı?

Yeni araçlarda deterjanlı suyla aracın motorunu yıkamış olmak elektronik aksamın zarar görmesine neden olabilir. Bunun için bu şekilde bir temizlik düşünmemekte fayda var. Direk suyla ya da deterjanla temizlemekten kaçınmanızı tavsiye ederiz. Eski araçlarda ise bu şekilde yıkamanın herhangi bir zararı olmayacaktır. 

Motor Bakımı nasıl yapılır?

Her aracın motor bakımları düzenli olarak belli kilometreler aralığında yapılmak zorundadır. Yapmazsanız aracınızın sizi bir gün yolda bırakacağını asla unutmamalısınız. Ansızın meydana gelen arızalar ise sizin bakım için yapacağınız masraftan çok daha fazla olabilir. Özellikle de yaz veya kış aylarına girerken aracınızın genel bir bakımını yaptırmaya mutlaka dikkat etmelisiniz. Dizel otomobiller genellikle 15 bin kilometrede bir bakım yapılmalıdır. Benzinli araçlarda ise bakım zamanı 10 bin kilometrede bir yapılabilir. Motor bakımlarını zamanında yapmış olmak size 300 liraya mal olurken bunu yaptırmamanız halinde 3 bin liralık bir masrafla yüzleşebilirsiniz.

Motor Bakımı Sırasında Değişim Yapılan Yerler

  • Hava filtresi değişimi
  • Polen filtresi değişimi
  • Yakıt filtresi değişimi
  • Motor yağı değişimi
  • Motor soğutma sistemi
  • Yağ filtresi değişimi
  • Motor yağı değişimi

İnsanlar için suyun ne kadar hayati bir önemi varsa motor içinde yağ aynı şekilde önemlidir. Motorunuzun sorunsuz bir şekilde çalışmasını istiyorsanız mutlaka kaliteli bir yağı motorunuza koymak zorundasınız.  Bunun yanı sıra filtrelerde yine aynı şekilde aracın motor ömrünün uzatılması için önemlidir.

15 Temmuz 2019
191 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al