Öksürük Tedavisinde Özel Sağlık Sigortası Geçerli mi?

Öksürük Tedavisinde Özel Sağlık Sigortası Geçerli mi?

Öksürük, boğazınızı mukustan temizleyen yaygın bir refleks eylemidir. Herkes zaman zaman boğazını temizlemek için öksürürken, bazı durumlar daha sık öksürüğe neden olabilir.

Üç haftadan kısa süren bir öksürük, akut bir öksürüktür. Çoğu öksürük iki hafta içinde kendi kendine geçer. Öksürüğünüz 8 ila 8 hafta sürerse kronik bir öksürüktür.

Kan öksürürseniz veya hırıldayan bir öksürüğünüz varsa br doktora görünmelisiniz. Öksürüğünüz birkaç hafta içinde düzelmediyse daha ciddi bir şeyi gösterebilir.

Öksürüğe ne sebep olur?

Öksürüğe hem geçici hem de kalıcı olmak üzere çeşitli koşullar neden olabilir.

Boğaz Temizliği:  Öksürük, boğazınızı temizlemenin standart bir yoludur. Solunum yollarınız mukus, duman veya toz gibi yabancı parçacıklarla tıkandığında öksürük, parçacıkları temizlemeye ve nefes almayı kolaylaştırmaya çalışan bir refleks olarak meydana gelir. Genellikle, bu tür öksürük seyrektir, ancak duman gibi tahriş edici maddelere maruz kaldıkça öksürük artacaktır.

Virüsler ve bakteriler: Öksürüğün en yaygın nedeni, soğuk algınlığı veya grip gibi solunum yolu enfeksiyonudur. Son zamanlarda ortaya çıkan COVİD’de öksürüğe neden olan bir hastalık türüdür. Solunum yolu enfeksiyonlarına genellikle bir virüs neden olur ve birkaç günden bir haftaya kadar sürebilir. Gripten kaynaklanan enfeksiyonların temizlenmesi biraz daha uzun sürebilir ve bazen antibiyotik gerektirebilir.

Sigara içmek: Sigara içmek, öksürüğün yaygın bir nedenidir. Sigaranın neden olduğu bir öksürük, neredeyse her zaman kendine özgü bir sesi olan kronik bir öksürüktür.  

Astım: Küçük çocuklarda yaygın öksürük nedeni astımdır. Astımlı öksürük, hırıltıyı içerir ve tanımlanmasını kolaylaştırır.

İlaçlar: Bazı ilaçlar öksürüğe neden olur, ancak bu genellikle nadir görülen bir yan etkidir. Genellikle yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri öksürüğe neden olabilir.

Öksürüğe neden olabilecek durumlar şunlardır:

  • Ses tellerinde hasar
  • Geniz akıntısı
  • Zatürree, boğmaca gibi bakteriyel enfeksiyonlar
  • Kalp yetmezliği gibi ciddi durumlar

Kronik öksürüğe neden olabilecek diğer bir yaygın durum, reflü hastalığıdır. Bu durumda mide içeriği yemek borusuna geri akar. Bu geri akış, bir refleksi uyararak kişinin öksürmesine neden olur.

Hksigorta.com’dan yaptıracağınız Ankara özel sağlık sigortası ile öksürük tedavinizi özel hastanede gerçekleştirebilirsiniz.

19 Ekim 2020
105 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al