Sigorta Yaptırırken İncelemeniz Gerekenler Nelerdir?

Sigorta Yaptırırken İncelemeniz Gerekenler Nelerdir?

Sigortanın amacı insanı maddi ve manevi olarak güvence altına almaktır. Bunun için ister sağlık sigortası ister trafik sigortası ister konut sigortası, hangi sigortayı yaptıracak olursanız olun, detaylara dikkat etmeniz, bu sayede ileride problem yaşamamanız için gerekli olan önlemleri almış ve ihtiyacınız olan bir ürünü seçmiş olursunuz.

Eksiksiz ve Doğru Bilgi

Sigorta sözleşmesi, sizin beyanınız esas alınarak düzenleniyor. Sigorta şirketine doğru ve eksiksiz bilgi vermek gerekiyor. Verilen bilginin yanlış ya da eksik olması halinde sigorta şirketi sözleşmeyi iptal etme ya da daha ağır şartlara çevirme hakkına sahip. Bu nedenle bilgilerinizi kontrol etmeniz önemli.

Poliçe: Sigorta şirketiyle sizin aranızda düzenlenen bir sözleşme olan sigorta poliçesi, iki tarafı da bağlayan hükümler taşıyor. Haklarınızı ve yükümlülüklerinizi bilmeniz için poliçeyi iyi incelemelisiniz.

Genel Şartlar: Genel şartlar size poliçe ekinde verilir. Üzerinize düşen görevler, teminat dışında kalan durumlar ve temin edilenler gibi konuları barındıran mevzuatlardır. Satın aldığınız ürünün tam olarak ne olduğunu bilmeniz için iyi okumanız gerekir.

Teminat Kapsamı: Sigorta poliçesi tarafından sağlanan teminatların neleri kapsadığına bakın, akılınıza takılan soru varsa mutlaka sorun.

Hksigorta.com’dan en uygun sigorta teklifinizi alın.

Özel Şartlar: Her riske ve poliçeye özel olarak bazı şartlar eklenebilir. Poliçenizde özel şartlar olup olmadığını, varsa bu şartların neler olduğunu bilmelisiniz.

Prim Tutarı: Sigorta teminatı, aksi belirtilmedikçe sigorta ücretinin tamamının veya taksitle ödenmesi kararlaştırılmış ise, ilk taksitin ödenmesiyle başlar. Sigortanızın başlaması için ödeyeceğiniz miktara ve zamanına dikkat edin.

Muafiyet / Müşterek Sigorta Uygulaması: Muafiyet: Hasarın, poliçede önceden belirtilmiş, sigorta bedeli üzerinden bulunacak bir oranda veya tutarda sigorta şirketi tarafından tazmin edilmeyeceği uygulama

Müşterek sigorta: Sigorta bedelinin poliçede belirtilen belli bir yüzdesinin sigortalı üzerinde kalması ve meydana gelecek hasarlarda sigortalının bu oranla hasara iştirak etmesi kaydıyla sigortalıyla müşterek olarak yapılmasıdır. Muafiyet ya da müşterek sigorta gibi uygulamalarda indirim yapılabilir. Yani, poliçenizde bu uygulamalar var mı, bunların avantajları ve dezavantajları neler, prim tutarınız ve hasar anında alacağınız miktar gibi detaylara bakmalısınız.

16 Nisan 2020
312 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al