Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Sağlık Sigortası Vergiden Düşer mi?

Sağlık Sigortası Vergiden Düşer mi?

Sağlık sigortası vergiden düşer mi? Sorusu tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında en çok sorulan sorular arasında yer alır. Özel sağlık sigortası bilindiği üzere sigortalılarına hem ayakta hem de yatarak tedavi imkanı sağlıyor. Dolayısıyla istediğiniz bir özel hastaneyi ve doktoru seçtikten sonra tedavi sürecinize de hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Bunun içinde özel sağlık sigortasının çok faydalı bir sigorta türü olduğunu söylemeden geçmemek gerekiyor. Özel sağlık sigortalarının kullanıcısına getirmiş olduğu bir takım avantaj vardır ve bunların en başında da kaliteli sağlık hizmetine ulaşmanın yolu olarak değerlendirilebilir.  Özel sağlık sigortası ihtiyacınız olan teminatlar ve sizin seçtiğiniz limitler doğrultusunda primler belirlenerek ödenir ve bu primlerde vergi indiriminden yararlanabilmeye olanak sağlar. 

Vergi İndirimi Nedir?

Sağlık sigortasında vergi indirimleri ise ödemiş olduğunuz primlere göre değişiklik gösterir bu primler sizin gelir verginizden düşmenize yardımcı olur. Bunu hem kendiniz hem de aileniz için kullanabilirsiniz. Sağlık sigortası yaptırılmasında teşvik amacıyla % 5 olan indirim 2013 yılından sonra % 15’e çıkarılmış ve aylık 3000 lira brüt maaş alan bir işçinin 450 lirasını da vergi indirimi olarak geri alması sağlanmıştır. Yani kişi özel sigortası primi olarak ödemiş olduğu 450 TL’lik bedeli tekrar geri alabilir. 

Vergi İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Peki, özel sağlık sigortası vergi indiriminden kimler yararlanabilir derseniz onu da şu şekilde belirtebiliriz. Memurlar, işçiler, serbest meslek sahipleri, esnaflar, iş yeri sahipleri vergi indiriminden yararlanabilir. Kendiniz için ödediğiniz sigorta primlerinin yanı sıra aile üyeleriniz için ödediğiniz sigorta primleri için de vergi indiriminden yararlanma olanağınız bulunur.

Vergi indiriminden yararlanabilmeniz için ise yapmanız gereken tek şey ödemiş olduğunuz paranın makbuzunu, banka dekontunu ya da kredi kartı ekstresini muhasebeciniz ya da çalıştığınız kuruma ibraz etmeniz gerekir. Bu sayede aylık olarak düzenli bir şekilde ödemeniz yapılır. 

Özel sağlık sigortasında alınabilecek vergi indirimi, o yılın asgari ücret tutarı ile sınırlıdır. Örneğin, aylık ücreti 3000 lira olan bir kişi, 450 lirayı vergisinden düşebilir iken; aylık brüt ücreti 12.000 lira olan bir kişi bu ücretin %15’ine denk gelen 1800 liranın hepsini vergisinden düşemeyecektir.

23 Kasım 2019
125 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al