Motor Freni Nedir, Ne İşe Yarar?

Motor Freni Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir sürücü için otomobil kullanmanın keyfi tarif bile edilemez. Ancak aracı doğru ve kurallara uygun bir şekilde kullandığında da olası hasarlardan ve kazalardan da korumuş olur. Son yıllarda otomobilsiz evlerinde kalmadığını düşünecek olursak aslında herkesinde trafikte mutlaka kurallara uygun bir şekilde hareket etmesi akşam evine daha rahat ve sıkıntısız dönmesini sağlamış olacaktır. Genelde yapılan ise direksiyonun koltuğuna geçtiğimizde bir an önce varacağımız yere ulaşmak ve bunun içinde bazen kuralların neredeyse tamamı ihlal dahi ediliyor. Evet, bunun bir takım cezai yaptırımları var ancak herkesinde kendisine olan güveni üst seviyede olunca kazalarda kaçınılmaz bir hal alabiliyor. Bu makalemizde bir araç ve sürücü için fren nedir ve motor freni ne işe yarar bunun bilgisini vermek istedik. Daha bilinçli bir sürücü olabilmek için teknik konularda da bilgi sahibi olmak hiç fena değildir. 

Fren Nedir?

Bir otomobil üzerinde motor freninin ne olduğunu anlatabilmek için önce ne işe yaradığını bilmek gerekir. İster el freni olsun, ister motor freni isterse ayak pedal freni bunların hepsinin amacı aracın hareket halindeyken yavaşlamasını ve durmasını sağlamaktır. Bunlar arasında el freni aracı durdurduğunuzda sabit bir noktada kalmasını sağlar. Yani hepsi güvenlik amacıyla düşünülmüştür. Motor freni ise sürücünün hayatını güvence altına almak olduğu gibi aynı zamanda motorunda ömrünü uzatan bir durumdur. Motor freni otomobilin vitesinin düşürülmesine yardımcı olur. Eğer ki aracınız viteste gidiyorken ayağınızı gazdan çektiğinizde yavaşladığını hissediyorsanız işte bu motor freni demektir. Araç ayağın gazdan çekilmesiyle birlikte kontrolün sağlanabilmesi için yavaşlamaya geçecektir. Tüm otomobillerde olduğu gibi tüm motorlarda bu fren sistemi olur çünkü bir motorun çalıştıktan sonra da tekrar durdurulması gerekir. 

Motor Freni Nedir?

Motor freninin devreye girebilmesi için aracın rölantisinin de uygun devirde olması gerekiyor. Kademeli olarak vites düşerken motorda koruma altına alınmış olur. Otomatik araçlarda vites aracın hızına göre kendi kendisine düşerken manüel araçlarda ayağınızın debriyaja basılı olmasına ihtiyaç vardır.  Vites geçişi sırasında ise ayağınızı yavaşça debriyajdan çekebilirsiniz. Kısacası sürücünün güvenliği gibi aracın motorunun da güvenliği çok önemlidir.

18 Kasım 2019
479 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al