Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Gıda Alerjisi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Gıda Alerjisi

Gıda alerjisi, belirli bir yiyeceği yedikten hemen sonra ortaya çıkan bir bağışıklık sistemi reaksiyonudur. Alerjiye neden olan yiyeceklerin çok küçük bir miktarı bile sindirim sorunları, kurdeşen veya şişmiş hava yolları gibi belirti ve semptomları tetikleyebilir. Bazı insanlarda, bir gıda alerjisi şiddetli semptomlara ve hatta anafilaksi olarak bilinen yaşamı tehdit eden bir reaksiyona neden olabilir.

Gıda alerjisi, 3 yaşın altındaki çocukların yaklaşık yüzde 6 ila 8’ini ve yetişkinlerin yaklaşık yüzde 3’ünü etkiler. Tedavisi olmamakla birlikte, bazı çocuklar yaşlandıkça gıda alerjilerini aşar.

Bir gıda alerjisini, gıda intoleransı olarak bilinen çok daha yaygın bir reaksiyonla karıştırmak kolaydır. Rahatsız edici olsa da, gıda intoleransı, bağışıklık sistemini içermeyen daha az ciddi bir durumdur.

Gıda Alerjisi Belirtileri

Bazı insanlar için, belirli bir yiyeceğe alerjik reaksiyon rahatsız edici olabilir ama şiddetli olmayabilir. Diğer insanlar için alerjik bir gıda reaksiyonu korkutucu ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir. Yiyecek alerjisi semptomları genellikle rahatsız edici yiyeceği yedikten sonra birkaç dakika ila iki saat içinde gelişir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

En yaygın gıda alerjisi belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Ağızda karıncalanma veya kaşıntı
 • Kurdeşen, kaşıntı veya egzama
 • Dudakların, yüzün, dilin ve boğazın veya vücudun diğer kısımlarının şişmesi
 • Hırıltı, burun tıkanıklığı veya nefes almada güçlük
 • Karın ağrısı, ishal, bulantı veya kusma
 • Baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma

Bazı insanlarda bir gıda alerjisi, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Bu, aşağıdakiler dahil hayatı tehdit eden belirti ve semptomlara neden olabilir:

 • Hava yollarının daralması ve daralması
 • Boğaz şişmesi veya boğazınızda nefes almayı zorlaştıran bir yumru hissi
 • Kan basıncında şiddetli düşüş ile şok
 • Hızlı nabız
 • Baş dönmesi, baş dönmesi veya bilinç kaybı

Yemek yedikten kısa bir süre sonra gıda alerjisi semptomlarınız varsa bir doktora veya alerji uzmanına görünün. Mümkünse, alerjik reaksiyon meydana geldiğinde doktorunuza görünün. Bu, doktorunuzun teşhis koymasına yardımcı olacaktır.

Bir gıda alerjiniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla belirli bir yiyeceği veya gıdalardaki bir maddeyi zararlı bir şey olarak tanımlar.

15 Ekim 2020
95 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al