Buzlu Yollarda Araç Nasıl Kullanılır?

Buzlu Yollarda Araç Nasıl Kullanılır?

Pek çok sürücü, özellikle doğuda yaşayan sürücüler kışın araba kullanma konusunda tecrübelidir, ancak hiç kimse ciddi bir kış ve buz tehlikelerine tam anlamıyla hazır değildir. Buz üzerinde araba kullanmak, kış sürüşünün en tehlikeli yönlerinden biridir, çünkü bir şeyler ters giderse, olası bir kazadan kaçınmak için hızlı ve güvenli bir şekilde hareket etmeniz gerekir!  

Buz Üzerinde Sürüş

Buzlu yollarda sürüş için güvenlik ipuçlarına geçmeden önce, yolda buzun nasıl oluştuğunu anlamak önemlidir. Buz, karların yeniden donması nedeniyle karayollarında ve asfaltta oluşan kaygan bir zemindir.  

Maalesef, buzun şeffaf olması fark edilmesini çok zorlaştırır. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, yollarda nerede buz oluşabileceğini tahmin edebilmek ve ona göre araç kullanmaktır. Buz en çok gece veya sabahın erken saatlerinde meydana gelir. Bu saatlerde dışarıdaki sıcaklık düşük olacağından dolayı buzlanma yaşanabilir. Her zaman önünüzdeki araçlara dikkat edin. Onların kaydıklarını görürseniz, bunun nedeninin buz olduğunu bilin.

İlginizi Çekebilir: Kasko Sigortası Teklifi Ankara

Kaygan Buzlu Yollarda Nasıl Sürülür?

Buzlu yollarda en iyi sürüşlerden biri, aracınızda kış lastiklerinin olmasıdır. Kış lastikleri aracınızın buzlu yollarda çok daha fazla kontrolünü sağlar. Kış lastikleri pahalı olabilir, ancak bir kaza sonrasında ortaya çıkacak maliyetten çok daha ucuz olacaktır.

Buzlu yollarda sürüş için bir başka ipucu, aracınızı buz üzerinde nasıl kullanacağınızı bilmektir. Buzlu yolların aracınız üzerinde ağır bir etkisi olacaktır, bu nedenle aracınızın buzla nasıl başa çıkacağını ve buza nasıl tepki vereceğini anlamanız gerekir. Aracınız buz nedeniyle kaymaya başladığında, bir kazayı önlemek için aracınızı nasıl düzgün ve güvenli bir şekilde kullanacağınızı bilirsiniz. 

Son olarak ve en önemlisi, yolda acele etmeyin. Tehlikeli yol koşullarında araç sürmenin stresli olabileceğini biliyoruz, ancak bir kış fırtınası sırasında hız yapmaktan, şerit değiştirmekten ve diğer araçlara çok yakın sürmekten kaçınmak her zaman en iyisidir. 

Karlı ve buzlu yollarda tam durmak çok daha uzun sürecektir. Her zaman arabalar arasında kendinize fazladan boşluk bıraktığınızdan emin olun, böylece yavaşlayabilir ve tamamen durabilirsiniz. 

Buzlu yollarda araç kullanmak, aracınızın lastiklerini büyük ölçüde etkileyecektir, bu nedenle bir kar veya buza çarparsanız, aracı yolda tutmak için sakin olun.

04 Şubat 2021
206 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al