İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar mı?

İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar mı?

Kredi ile ev sahibi olmak istiyorsanız öncelikli olarak yapmanız gereken şeyin alacağınız evin kredi çekebilmeniz için uygun olup olmadığıdır. Çünkü konut kredisi alabilmeniz için de bir takım şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor, ancak burada önemli olan nokta. Krediyle ev sahibi olmak demek sizin cebinizde nakit paranızın olmaması anlamına gelmiyor. Kredi ile ev almış bile olsanız mutlaka biraz nakit paraya ihtiyacınız olacaktır. Çünkü kredi hiçbir zaman evin tamamına çıkmaz. Öncelikli olarak eve gelen eksper evin ilk önce değerini belirler ve talep ettiğiniz kredinin % 80’ini size peşinat olarak verir.

İnşaat halindeki evlerde ise yine durum aynı şekilde işliyor. Yani evin değerini belirlemek için eksper geliyor. Eksper inşaatın durumuna göre eve kredi sağlıyor. Elde edilen sonuca göre de eve verilecek olan kredinin yüzdelik oranı belirliyor. Banka genelde kat irtifakı tapusu olan evlere genelde % 80 oranında kredi veriyor.

Proje Evler İçin Nasıl Konut Kredisi Alınır?

İnşaat halindeki evlerden birisi de proje evleri. Henüz inşaata başlamamış olan proje konutlarında kredi oranı % 80’den az çıkıyor. Bazı bankalar projeyle anlaşmalı şekilde çalıyorlar. Dolayısıyla bu durumda inşaat bitene kadar da bankalarda sorumluluk taşıyorlar.

Konut İnşa Sürecinde Hangi Belgeleri Almalı?

  • Proje inşaatlarında parsellerin durumunu gösteren imar durumu belgesi
  • Belediyeden almış olan proje onay belgesi
  • Tapunun ruhsatı
  • Bağımsız bölümlerin ve arsa paylarının bölünmesi
  • İskan izni ve kat mülkiyeti

DASK sigortası Evinizde Oluşacak Hasar Masraflarını Karşılar mı?

DASK sigortasının amacı deprem ve doğal afetlere karşı yapının zararının karşılanmasını sağlamaktır. Yani evinizde olabilecek herhangi bir tesisat arızasında ya da hırsızlık gibi durumlarda devreye girmez. Büyük deprem sonrasında yaptırılması zorunlu tutulan deprem sigortasının sınırları daha kapsamlıdır. Bu tarz problemlerle ilgili evinizi koruma altına almak istediğinizde yaptırmanız gereken şey konut sigortasıdır. Konut sigortası sayesinde eviniz hırsızlık, tesisat problemleri gibi durumlarda güvence altında olacaktır. Hksigorta.com’dan yaptıracağınız Ankara konut sigortası ile birlikte evinizi güvence altına alır ve olası bir zarar durumunda cebinizden para ödemek zorunda kalmazsınız.

16 Temmuz 2020
498 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al