Mevsim Değişikliklerinin Araçlar Üzerindeki Etkisi

Mevsim Değişikliklerinin Araçlar Üzerindeki Etkisi

Otomobilleri de tıpkı insanlar gibi değerlendirmek gerekiyor. İnsanlar kendi sağlığına ne kadar iyi bakar ve dikkat ederlerse o kadar sağlıklı olurlar. Bunun içinde dengeli beslenme ve düzenli bir yaşam önemlidir. Otomobillerde ise bu durum düzenli bakımı gerektirir. Siz otomobilinizin günlük ihtiyaçlarını, yıllık bakımlarını ve diğer isteklerini zamanında karşılarsanız otomobilinizin size çıkaracağı masrafta bir o kadar azalacaktır. Başlığımızda belirttiğimiz gibi mevsim değişikliklerinin otomobiller üzerinde bir takım etkisi olacaktır. Örneğin kıştan yaza geçişte ya da yazdan kışa geçişte mutlaka aracınızın bakımlarını ve ihtiyaçlarını karşılamanız gerekiyor. Peki aracınız mevsim değişikliklerinde nelere ihtiyaç duyarlar.

Sonbaharda Araç Bakımı

Yaz mevsiminin tamamlanmasından sonra trafikte ciddi anlamda bir artış görülecek ve bu da doğal olarak sürücülerin trafikte çok daha dikkatli olmalarını gerektirecektir. Kullandığınız aracın mutlaka uzun yaz tatilinden sonra şehir trafiğine uygun hale getirilmesi gerekiyor. Bunun içinde sonbahar bakımlarının yapılması şart. Yazın sıcağında frenlerinizde ısınma olacağından dolayı hidrolik seviyesinde düşme olacaktır. Bu seviyenin düşmesi ise aracın fren mesafesinin uzaması demektir. Özellikle de nemin yüksek olduğu bölgelerde yaşayan sürücülerin mutlaka frenlerini kontrol ettirmeleri gerekir. Fren hidroliğinin yanı sıra tüm fren sistemi gözden geçirilmeli eksik olmasa bile bundan emin olunmalıdır. Düzenli bakım frenlerinizin ömrünü de uzatacaktır. 

Araçtaki bakım sadece frenlerle olmamalıdır. Hava filtresinin kontrolünün de yapılması gerekir. Yazın sıcağında yollarda oluşan tozlar direk olarak aracınızın filtresine gidecek ve burada tıkanmalara neden olacaktır. Bu nedenle de hava filtresini mutlaka kontrol etmelisiniz. Tıkalı bir hava filtresinin motora zarar vereceğini asla unutmayın.

Aracınızda diğer kontrol etmeniz gereken bir husus ise lastikleridir. Sıcaklarda aşırı ısınan asfalt lastiklerinizin de erimesine neden olabilir. Dolayısıyla zamanla kullanılan lastiklerinizin yıpranması halinde mutlaka kışlık bakımları sırasında değiştirilmesi gerekir. Lastikler bir aracın en az freni kadar önemlidir. Çünkü etkisini göremediğiniz lastikleriniz size ve aracınıza zarar verebilir.

Aracınızın yağı ve suyunun kontrol edilmesi ve kilometresinin dolması halinde de yağının değiştirilmesi gerekir.

Unutulmaması gereken aracınıza ne kadar iyi bakarsanız alacağınız memnuniyette bir o kadar yüksek olacaktır. Canınız ve sevdiklerinizin canının aracınızın güvenliğine emanet olduğunu aklınızdan çıkarmadan hareket etmelisiniz.

12 Haziran 2019
470 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al