Kan Basıncı ve Yüksek Tansiyon Nedir?

Kan Basıncı ve Yüksek Tansiyon Nedir?

Kan basıncı, kanın arter duvarlarına doğru iten gücüdür. Doktor tansiyonunuzu ölçtüğünde sonuçlar iki numara ile verilir. İlk sayı, kalbinizin kasılması ve kanı dışarı atmasının neden olduğu basınçtır. İkinci sayı, kalbinizin gevşediği ve kanla dolduğu zamanki basınçtır. Kan basıncı ölçümünüz genellikle 138/72 gibi verilir. Yetişkinler için normal kan basıncı 120’den az ve 80’den az basınç olarak tanımlanır. Bu 120/80 olarak belirtilir.

Yüksek Tansiyonum Var mı?

Doktorunuzu düzenli olarak ziyaret etmenin bir nedeni tansiyonunuzu kontrol ettirmektir. Kan basıncınızın rutin kontrolleri, kendinizi iyi hissetseniz bile, kan basıncınızın erken yükselmesine yardımcı olacaktır. İki veya daha fazla muayenede kan basıncınızın yüksek olduğuna dair bir belirti varsa, doktor sizden günün farklı saatlerinde evde tansiyonunuzu kontrol etmenizi isteyebilir. Rahatlamış olsanız bile basınç yüksek kalırsa, doktor egzersiz, diyetinizde değişiklikler ve büyük olasılıkla ilaçlar önerebilir.

Kan Basıncı Numarası Yüksekse?

Yaşlı insanlar için, genellikle 130 veya daha yüksektir. Bu soruna hipertansiyon denir, bu büyük arterlerin yaşa bağlı sertleşmesinden kaynaklanır. Yaşlılarda en sık görülen yüksek tansiyon şeklidir ve hafif fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı, çok hızlı ayağa kalkıldığında baş dönmesi, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hipertansiyon, normal yüksek tansiyonla aynı şekilde tedavi edilir, ancak birden fazla tansiyon ilacı türü gerektirebilir. Doktorunuz basıncınızın yaşınıza göre normal seviyenin üzerinde olduğunu belirlerse, nasıl düşürebileceğinizi sorun.

Kan Basıncım Düşükse?

Kan basıncınız 90 / 60’ın altındaysa, düşük tansiyonunuz veya hipotansiyonunuz var demektir. Baş dönmesi, halsizlik, baş dönmesi ve hatta baygınlık hissedebilirsiniz. Düşük tansiyon, yeterince sıvı içmeme, kan kaybı, bazı tıbbi durumlar veya çok fazla ilaçtan kaynaklanabilir.

Yüksek Tansiyon Riskleri

Herkes yüksek tansiyon alabilir. Ancak, bazı insanların değiştiremeyecekleri şeyler nedeniyle buna sahip olma şansı daha yüksektir.  Yaşlandıkça yüksek tansiyona sahip olma şansı artar. 55 yaşından önce erkeklerin yüksek tansiyona sahip olma şansı daha yüksektir. Kadınların menopozdan sonra yüksek tansiyona sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bazı ailelerde yüksek tansiyon görülme eğilimindedir.

Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz. Bütçenize en uygun sigorta teklifleri burada.

07 Aralık 2020
433 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al