Araç Motor Bakımı Nasıl Olmalı?

Araç Motor Bakımı Nasıl Olmalı?

Araçların motor bakımları rutin olarak yapılması gereken bir durumdur ve otomobilin ömrünü uzatan en önemli konuların başında geliyor. Otomobilinizin motor bakımını yaptırırken ise dikkat edilmesi gereken önemli husus işi bilen bir ustaya göstermektir. Unutmamak gereken bir husus ise her işin bir uzmanı olduğudur. Bunun içinde altını çizerek söylemek istiyoruz ki aracınızın bakımlarını yetkili servis ya da o motordan anlayan birilerine yaptırmalısınız.

Otomobillerde motor arızaları en çok korkutulan durumdur fakat zamanla araçlarda kullanıma bağlı olarak rastlanabilecek olan bir durumdur. Gerekli bakımların düzenli olarak yapılması ise motor arızasının da daha az görülmesini sağlayacaktır.

Sıfır bir araç aldığınız zaman zaten genel olarak 5 yıl garanti kapsamında yer alıyor. Bunun için sıfır araçtan ziyade ikinci el araç alırken mutlaka uzmanına göstermekte fayda vardır. Motor bakımları yapılmış, arızası olmayan bir araç tercih edilmelidir. Aracın kaportasında olan çizikler, çürükler bir şekilde yenilenebilir ve giderilebilir iken motorda yaşayacağınız sorunlar sizi maddi manevi anlamda çok zorlayabilir. Üstelik kasasını güzel gördüğünüz bir aracın motoru artık işe yaramaz durumdaysa o zaman sizi büyük maliyetlerde bekliyor demektir. 

Aracınızın Motor Bakımında Dikkat Edilecek Konular

Bir aracınız varsa mutlaka motor yağını düzenli olarak kontrol edin. Motor yağlarının araçlara göre kullanım ömürleri vardır. Aracınız yağ eksiltmiyor bile olsa kilometresi dolduğunda mutlaka değiştirmek zorundasınız. Aksi takdirde özelliğini kaybeden yağ motorunuza zarar vermeye başlayacaktır. Motor yağının kullanım süresi ise 10 bin ile 15 bin arasında değişebilir.

Aracınızın motorunun hararet yapması demek daha hızlı arıza verebileceği anlamına gelecektir. Bunun için aracınızın hararet yapmasına asla izin vermemeniz gerekiyor. Bir aracın hararet yapmasını önleyen en önemli şey ise soğutma suyunun kontrolünü yapmaktır. 

Aracınızın bakımlarını belli periyotlarla yaptırın ve bu işlem sırasında akü, buji, hava filtresi, yağ filtresi, mazot filtresi, polen filtresi gibi tüm parçaların değiştirilmesini sağlamalısınız.

Yeni nesil otomobiller sinyallerle sürücüsünü uyarıyor. Bunun için aracınızda motor yağ ikaz lambası yanıyorsa mutlaka durdurarak aracınızın yağını kontrol edin ve eksiltme varsa tamamlayın.

Aracınızı park ettiğiniz yerin altına zaman zaman bakın bir yağ lekesi varsa aracınızda bir şeyler ters gidiyor demektir bunun içinde mutlaka kontrollerini yaptırın.

07 Ekim 2019
487 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al