Bebeklerde İlk Göz Muayenesi

Bebeklerde İlk Göz Muayenesi

İnsanlarda göz kusurları ya da sorunları ilk doğdukları andan itibaren görülebilecek konulardan bir tanesidir. Özellikle de erken doğum gerçekleşmiş ise bu durum büyük bir ihtimalle de gerçekleşecektir. Bunun yanı sıra çocuklarda doğumsal katarakt oluşumu da meydana gelebilmektedir. Ya da genetik durumları göz kusurları arasında göstermek mümkün olabilecektir.

İşte yukarıda belirtmiş olduğum durumlar neticesinde bebeğin ilk muayenesinin de mutlaka gerçekleştirilmesi gereklidir. Sorun basit olabilir ancak bazen istenmedik şekilde de çocuklara tümör gibi gözün kaybedilmesine yol açabilecek kusurlarda olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda görülebilen en sık sorunların başında göz tembelliği, hipermetrop ve astigmat gelmektedir bunun yanı sıra şaşılık durumu da sıklıkla görülen kusurlar arasında yer alıyor. Çocuk okul çağında ise genellikle de miyop durumu görülebilecektir.

Göz Kusuru Belirtileri

Bebeğinizin ya da çocuğunuzun gözleri sürekli olarak kaşınıyorsa ve de ışığa hassasiyet durumu varsa uzatılan ya da uzaktaki bir objeye odaklanma problemi yaşıyorsa ya da takip etmede bir sorun varsa, gözlerinde sürekli olarak kızarıklık durumu meydana geliyorsa göz bozukluğunun belirtisi olarak gösterilmektedir.

Okul öncesi çağdaki çocuklarda bir nesneye bakarken başın belirli bir yöne doğru çevrilmesi ya da eğilmesi, gözlerin kısılması veya denge sorunu yaşanması da göz bozukluğundan şüphelenilmesini gerektiren durumlardır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

Bebeğinizin Göz Sağlığını Korumak

Görme kusuru meydana gelebilecek çocuklarda genelde denge kaybı da görülebilecektir. Bunun yanı sıra algılama sorunu ve iletişimde güçlükte meydana gelebilir. İşte bunlardan korumak için mutlaka bebeğinizin göz muayenesini ihmal etmemeniz isterse bu sorunların hiçbir görülmesin yine de uzman bir doktora gösterilmesinin faydası olacaktır.

Görme kusurlarının küçük yaşlarda fark edilerek tedavi edilmesi, ileriki yaşlarda sağlıklı bir görme için büyük önem taşımaktadır. Bu da ancak çocuğa yapılacak periyodik göz muayeneleriyle mümkündür.

Periyodik göz muayenelerinin yanı sıra; sebze ve meyveden zengin dengeli bir beslenme, kişisel hijyen eğitiminin verilmesi, erken yaşlardan itibaren kaliteli güneş gözlükleriyle çocuğun gözlerinin güneşin zararlı ışınlarından korunması, uygun aydınlatma koşulları, bilgisayar başındayken gözlerle bilgisayarın aynı hizada olması gibi bazı önlemlerin alınmasına da özen gösterilmelidir.

29 Temmuz 2020
436 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al