Satılan Arabanın Sigorta Bedeli Geri Alınır mı?

Satılan Arabanın Sigorta Bedeli Geri Alınır mı?

Evet, otomobilinizi değiştirmek ya da artık kullanmak istemediğiniz için satabilir ve sonrasında da sigorta için ödemiş olduğunuz ücreti geri alabilirsiniz. Ancak bunun için bir takım kurallar mevcuttur. Otomobilinizi sattıktan sonra satış belgesini ve sigorta poliçenize sigortayı yaptırmış olduğunuz şirkete faks göndermeniz gerekiyor. Ancak faks olmazsa mail ya da WhatsApp’tan pratik bir şekilde gönderim yapabilirsiniz. Fakat bunları göndermiş olduğunuzu da herhangi bir şekilde kanıtlamanız gerekebilir. Bunun için en güvenli yolun faks olduğunu hatırlatalım.

Belgeleriniz sigorta firmasına ulaştıktan sonra onlar direk olarak iade işlemlerini başlatacaklardır. Eğer ki siz sigorta ödemenizi nakit olarak yapmışsanız o zaman paranızı da nakit olarak alıyorsunuz. Eğer ki ödeme işlemi kredi kartıyla yapılmışsa o zaman ödemeniz yine yaptığınız kanaldan aynı şekilde size geri iade ediliyor.

Peki, geri ödeme alırken ne kadar para alabilirsiniz?

Geri Ödenecek Tutar Nasıl Hesaplanıyor?

Sigorta şirketi geri ödeme yaparken sigorta poliçenizi kullandığınız süre kadar hesabınızdan düşecektir. Mesela bunu şu şekilde bir örnekle açıklayalım. Siz 600 TL’ye bir sigorta yaptırdınız ve sigortanızı yaptırdıktan 15 gün sonra aracınızı satmak zorunda kaldınız. Dolayısıyla geri ödeme hesaplaması yapılırken kullandığınız bu 15 gün 600 TL’den düşecek ve geri kalan miktar sizin hesabınıza yatacaktır. Burada ince bir husus daha var ki siz aracınızı satmış olsanız bile alan kişi 15 gün boyunca sigortasını yaptırmayabilir ve sizin sigortanızı kullanabilir. Bu durumda size 15+15 30 gün eksik olarak geri ödeme alırsınız. 

Düşeceğiniz miktarlardan birisi de sigorta acentesinin almış olduğu komisyon farkıdır. Sigorta acentesi size sigorta yaparken kendi komisyonunu da koyduğu için fiyat yükselmiş olacaktır. Dolayısıyla geri ödeme sırasında acentenin kestiği komisyon ödenmez ve bunda da bir düşme söz konusu olur.

Trafik Sigortası Yeni Araca Aktarılıyor Mu?

Otomobilinizi sattınız ve yeni bir otomobil aldıysanız bu durumda yine aynı şekilde almış olduğunuz aracınız için sigorta yaptırmak zorundasınız. Dolayısıyla eski aracınızda olan sigortanız yeni aracınıza aktarılmaz. Eskiden böyle bir durum söz konusu olabiliyordu. Ancak bugün eski aracınızın sigortasından kalan size ödenirken yeni aracınız için indirimli sigorta yaptırabilirsiniz.

03 Eylül 2019
425 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al