Baş Ağrıları, Migren ve Tamamlayıcı Tedaviler

Baş Ağrıları, Migren ve Tamamlayıcı Tedaviler

İlaçlar, migren ve diğer baş ağrılarını hafifletebilir, ancak insanlar rahatlamak için genellikle tamamlayıcı ve alternatif tedavileri tercih ederler.

Stres, migren ve gerilim tipi baş ağrıları gibi en yaygın baş ağrısı türlerinden bazılarına yol açar. Bu nedenle bilim adamları, biyolojik rahatlama gibi stresi azaltmayı amaçlayan alternatif tedaviler üzerinde çalıştılar ve bunların genellikle işe yaradığını buldular. Bazı insanlar akupunktur, masaj, şifalı bitkiler ve diyetler gibi geleneksel olmayan baş ağrısı tedavilerinden rahatlayabilir.

Biofeedback, stresi azaltmak için kas gerginliği, cilt sıcaklığı, beyin dalgaları ve diğer vücut sinyalleri hakkındaki bilgileri kullanmanıza yardımcı olur. Bir teknisyen, bu işaretleri ölçmek için cildinize elektrot adı verilen küçük metal sensörler yerleştirir. Bir makine bu verileri ekranda sayılar, elektrik dalgaları veya sesler olarak gösterir.

Araştırmalar, biofeedback ile belirli kasları gevşetmeyi öğrenebileceğinizi ve baş ağrısına neden olan veya daha kötü hale getiren stresi azaltabileceğinizi gösteriyor.

Botoks

Botox, çizgileri yumuşatmada oynadığı rolle bilinmesine rağmen, kronik migren tedavisine de yardımcı olabilir.

Stres Yönetimi

Stresi, kaygıyı ve depresyonu artıran yaşam olayları, kronik migren ve diğer baş ağrılarıyla ilişkilendirilmiştir. Araştırmalar, stres yönetimi ve bazı antidepresan ilaçların kombinasyonunun baş ağrılarını ve ağrı kesici ilaçların kullanımını hafiflettiğini göstermektedir. Düzenli bir rahatlama uygulamasının yanı sıra, yeterince uyumaya ve sağlıklı beslenmeye de yardımcı olabilir.

Yoga

Araştırmalar, migren için ilaç almakla birlikte yoga yapanların, tek başına ilaç alanlara göre daha az ve daha az şiddetli baş ağrısı yaşadığını gösteriyor. Migren veya kötü baş ağrısı çeken kişilerin yaklaşık % 10’u yoga yapıyor. Hindistan’da başlayan yoga, derin nefes almayı ve meditasyonu içerir. Yoga sizi vücudunuza odaklanmanız, nasıl hareket ettiğiniz ve nasıl hissettiğinizin farkında olmanız için eğitir.

Baş ağrısı ve migren herkeste olabilecek sağlık sorunlarıdır. Kronik olduğunda ise ciddi derecede yaşam konforunuzu etkileyebilir. Bu nedenle yaptıracağınız Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde olası migren ve baş ağrısı ataklarınızda istediğiniz özel hastaneye giderek tedavinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası almak için Hksigorta.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

31 Ocak 2021
30 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al