Mesai Ücreti Ödenmeyen İşçi İstifa Edince Tazminat Alabilir mi?

Mesai Ücreti Ödenmeyen İşçi İstifa Edince Tazminat Alabilir mi?

İşçi ve işveren arasında sorunlara neden olan fazla mesai ücretleri konusunda Yargıtay 9. hukuk Dairesi, maaşın geç ödenmesi ve fazla mesai ücretlerinin ödenmemesinin işçinin haklı fesih imkanı sağlayacağına karar vererek işçinin istifa ettikten sonra da kıdem tazminatı almaya hak kazandığını belirledi.

Yaşanan olaya göre maaşı işveren tarafından geç ödenmiş olan bir işçi iş yeriyle olan iş akdini sonlandırdı. İstifası sonrasında ise işverenden kıdem tazminatını isteyen işçi işveren tarafından ödeme yapılmayarak gönderilince işçi soluğu iş mahkemesinde aldı.  İşçi aynı iş yerinde 5 yıllık süreyle çalıyordu ve maaşların artık geç ödenmesi ve işverenin işçiler üzerindeki baskıyı artırmasını sebep göstererek işten ayrıldığını ifade etti. Maaşı asgari ücret olan işçi kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve fazla mesai ücretlerinin alacaklarını talep etti.

Bolu’ da yaşanan bu olayla ilgili olarak Bolu’nun CHP’li belediye başkanı Özcan AK Parti Kadın Kolları başkanı Belediyeden maaş alıyor ve hangi birimde çalışmış olduğunu da henüz öğrenemedim dedi.

İşverenin mahkemeye sunmuş olduğu savunmada ise işçinin ‘iş akdini feshettiğini ve sağlık problemleri ile ailemdeki bazı problemlerden dolayı istifa ediyorum’ diyerek istifa ettiğini belirtti.

İşverenin iddiasına göre personelin işten çıktıktan bir hafta sonra hemen tekrar başka bir işte çalıştığınız ve farklı bahanelerle de şirketi suçlamasının doğru olmadığını belirtti. Fazla mesailerinin ödenmemiş olduğu konusundaki iddialarında asılsız olduğunu belirterek davacının beyanının yalan olduğu ileri sürüldü.

Mahkeme ise tarafları dinledikten sonra davanın kısmen kabul edilmesine karar verdi. Kararı tarafların avukatları temyize götürünce bu kez davaya Yargıtay 9. hukuk dairesi el koydu.

Yargıtay açıkladığı kararda davacının fazla mesai ücretlerinin ödenmemiş olduğunun belgelerle sabit olduğu ve maaşların eksik ve düzensiz bir şekilde ödeniyor olmasının da işçinin iş akdini feshinde haklı olduğu kararını verdi.

Çalışma dünyası içerisinde sizi bekleyecek olan pek çok yorgunluk olacaktır. Bu nedenle dinlenerek  iş hayatınızı çok iyi analiz etmeniz gerekir.

Hksigorta.com’dan mesleğinize uygun indirimli olan Kasko Sigortası teklifi Ankara inceleyebilirsiniz. Dakikalar içerisinde alacağınız tepkiye göre ne olduğunu da anlarsınız.

10 Ağustos 2020
217 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al