Hangi Sigortalar Zorunludur?

Hangi Sigortalar Zorunludur?

Sigortacılıkta birçok hizmet türü vardır. Ancak bu sigortalardan bazıları zorunlu tutulmuşken bazıları da insanların isteklerine bırakılmıştır. Mantık çerçevesinde değerlendirdiğimiz de risk almak her zaman doğru bir çözüm olmayabilir. Bunun için hayatın her bölümünde kendimiz, sevdiklerimiz ve eşyalarımızı güvence altına almamız gerekiyor.  Zorunlu sigorta denildiğinde insanlara belki bir dayatma gibi gelebilir ancak işin özünde bunun zorunlu olması haksız olunduğu anlamına gelemeyecektir. Ertelemek yerine güvence altına almış olmak her zaman iyidir.

Peki, isterseniz hangi sigortaların zorunlu olduğuna bir göz atalım.

Trafik Sigortası

Diğer adıyla zorunlu trafik sigortası kara yolunda seyir halinde olan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür. Trafik sigortasını yaptırmanız halinde trafikte meydana gelen herhangi bir kaza neticesinde üçüncü şahıslara vermiş olduğunuz zararlar teminatlarınız çerçevesinde karşılanmış olur. Trafik sigortasının poliçe kapsamı farklı olabilir bunun içinde teminatlarda fiyat farklılıklarının görülmesi muhtemeldir.

DASK (Deprem Sigortası)

DASK yani halk arasında bilinen adıyla deprem sigortası zorunlu olan bir sigorta türüdür. Ancak DASK’ın üzerinde çok fazla durulmuyor olması ve insanların konutlarına DASK yaptırmamalarının nedeni ise yapılmadığı takdirde cezasının bulunmamasından kaynaklanıyor. DASK’ın bu durumda zorunluluğu nereden kaynaklanıyor derseniz hemen açıklayalım. Evinizle ilgili yaptığınız resmi işlemlerde, elektrik, su ve alım satım gibi durumlarda DASK’ınızı yaptırmadan işlem gerçekleştiremiyorsunuz. DASK yani zorunlu deprem sigortası yaptırdığınız da konutunuzda deprem sonrasında meydana gelebilecek zararın karşılanmasını sağlayacaktır. 

Yeşil Kart Sigortası

Yeşil kart sigortası hakkında herhangi bir fikriniz olmayabilir. Ancak aracınızı yurt dışına çıkarmak istediğiniz zaman yeşil kart sigortanızı yaptırmanız gerekiyor. Türkiye motorlu taşıt bürosu tarafından üye olunan sigorta anlaşmasına göre yeşil kart üyesi olan her ülkede aracınızı rahatlıkla kullanabilir ve olası bir kaza sonrasında oluşacak maddi hasarlarınız poliçeniz doğrultusunda karşılanacaktır. Poliçenin içeriğine baktığımız zaman ise gittiğiniz ülkenin yasal kanunları belirleyecektir.

Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

Türkiye denize kıyısı olan bir ülke dolayısıyla kara da nasıl sigorta yaptırmanız gerekiyorsa denizde de aynı şekilde sigortanızı yaptırmanı gerekiyor. İşletmeniz nedeniyle üçüncü kişilere vermiş olduğunuz zararlar bu sigorta kapsamında değerlendirilecektir.

09 Ağustos 2019
404 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al