Hangi Ayda Araba Almalısınız?

Hangi Ayda Araba Almalısınız?

Otomobil alım kararınızı etkileyen faktörlerden bir tanesi mevsim oluyor. Çünkü her dönemde araç fiyatları aynı şekilde seyretmiyor. Bunun için de araba alımı hangi aylarda yapılır? Bu konu hakkında bir ön araştırma yapmanız sizin daha uygun fiyatla araba almanız konusunda etkili olacaktır.

Araba alırken fiyatların düştüğü aylar Ocak ve Şubat aylarıdır. Çünkü bu dönemde kampanyalar devam eder ve piyasa biraz daha durgun olur. Mart-Nisan ve Mayıs ayları ise piyasanın en hareketli olduğu dönemlerdir. Bu dönemde fiyatlar yükselir ancak biraz daha beklerseniz aracınızı daha yüksek fiyata satabilmek gibi bir durumunuz söz konusu. Çünkü haziran ayıyla birlikte okullar tatil olduktan sonra fiyatlar artık iyice yükselmiş olacaktır.

Ağustos ayına geldiğimiz zaman ise filo araçları piyasaya girmeye başlar ve piyasa tekrardan bir düşüş içerisine girer. Eylül ayının ortalarına doğru iyice hareketlenen piyasa aynı şekilde ekim ayında da devam edecektir.

Kasım ve Aralık aylarında firmalar artık yeni kampanyalarını açıklamaya başlar dolayısıyla burada cazip fiyat kampanyaları da kendisini göstermeye başlayacaktır.  Yeni modellerin beklentisi başlayacağından dolayı piyasa da bir durgunluk yine kendisini gösterecek ve bu bağlamda fiyatlarda yeniden düşmeye başlayacaktır.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi her mevsimin kendisine özgü piyasa hareketleri söz konusu olacaktır. Bunun içinde yeni bir araç almak istiyorsanız bu piyasayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Planlı bir alım yapılacaksa takvim bu şekilde işler ve bu şekilde bir yol izlediğiniz zaman ise daha uygun fiyatlarla otomobil alabilirsiniz.

 Araba Alımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Eski kasa bir araba aldığınız zaman yeni kasadan önce çok cazip kampanya seçenekleriyle satıla sunulurlar. Yeni kasalar ise zamlı olarak piyasaya girmiş olduğundan dolayı daha pahalı olacaktır. Bunun içinde burada bir değer kaybından söz etmek gerekiyorsa bu fiyatlar üzerinden yapılması daha doğru olacaktır.

Yeni kasa bir aracın yüksek fiyatla satılmasının nedeni dizayn farkından kaynaklanır. Belki yeni bir motor ve teknoloji farkı da aracın fiyatına yansır ancak bu teknoloji ve motor farkı da öyle bir model arayla çok fazla mümkün değildir. Eski kasanın son model aracı da büyük bir ihtimalle aynı donanıma sahip olacaktır. Bunun içinde daha fazla bir fark vererek otomobil almak mantıklı olmayabilir. Ancak buradaki seçim tamamen size kalmıştır.

30 Nisan 2020
439 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al