Sivilce Lekeleri Tedavisi

Sivilce Lekeleri Tedavisi

Ergenlikten itibaren her yaş grubunda ortaya çıkabilecek cinsiyet gözetmeyen lekelenmeler yani sivilceler bir cilt hastalığı olarak bilinir. Özellikle de hassas olan ciltlerde görülen sivilcelerin tedavisinde ise genellikle kulaktan dolma bilgiler uygulanır ve bu da sivilcelerin bulundukları bölgede izler bırakmasına neden olur. Yetişkinler sivilcelerle tedavi ve psikolojik anlamda daha kolay baş edebilirlerken genç ve ergenlerde ise durum böyle olmamaktadır.  Peki, sivilcelere neden olan akne denilen şey nedir?

Akne Nedir?

İnsanlar tarafından sivilce olarak tanımlanmış olan akneler yap bezlerinin de tekrarlayan bir hastalığı olarak bilinir. Genellikle yüz, sırt, göğüs ve boyun bölgesi gibi yağlı olan bölgelerde çıkar. ancak bazen de omuzlar ve kalçalarda da çıkmış oldukları bilinmektedir akneler hayati bir sorun teşkil etmezler fakat psikolojik anlamda sıkıntı verdikleri de ortadadır. Sivilceli kişiler sosyal hayat içerisinde ciddi anlamda etkilenirler.

Akne ve sivilce şeklinde belirttik ancak bizi rahatsız eden bu cilt hastalığı acaba neden oluyor. Yani sivilceler neden çıkarlar.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyat Teklifi

Sivilce Neden Çıkar?

Sivilcelerin oluşumunda pek çok etken vardır ancak genetik etkenler ilk sırada gösterilmektedir. Bunun yanı sıra stresli bir yaşam ve de yanlış beslenme veya kozmetik ürünlerin kullanımı da sivilcelerin çıkmasına neden olabilir. Hormonlardaki bir takım hareketler yağ bezelerinin salgılanmasını artıracağından dolayı sivilceler oluşur. Sivilceler farklı nedenlere bağlı olarak bir takım hastalıklarında habercisi olabilir. Örneğin mantar, kaşıntı, diyabet hastalığı gibi örneklenebilir.

Sivilce Tedavisi Nasıl Olur?

Ergenlik döneminde veya daha sonrasında meydana gelen sivilcelerin direk olarak tedavi edilebilmesi söz konusu değildir. Buradaki tedavinin amacı ise sivilcelerin bulundukları bölge iz bırakmamasını sağlamaktır. Özellikle de bazı gençler sivilcelerinin üzerine kapatıcı sürdüklerinden dolayı kısa vade de çözüm gibi gelse de uzun vadede hiçbir zaman çözüm sağlayamaz. Sivilcelerden kurtulmak için onları sıkmak ya da patlatmak yapılacak olan en büyük hatadır. Sivilcelerden kesin olarak kurtulabilmeniz için yapmanız gereken en önemli şey ise hekime başvurmaktır. Doktorunuz size ne yapmanız gerektiği konusunda detaylı bilgiler verecek ve sürecin devamının takibini de sağlayacaktır.

21 Temmuz 2021
6 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al