Menopoz Doğal Yoldan Nasıl Yönetilir?

Menopoz Doğal Yoldan Nasıl Yönetilir?

Menopoz, zaman zaman öyle hissettirse de tıbbi bir durum değildir, hayatın doğal bir parçasıdır. Menopoz, kelimenin tam anlamıyla ‘yaşam değişikliği’ anlamına gelir. Bir kadının yaşamında yumurtalıklarının yumurtaları olgunlaştırmayı bıraktığı ve adet döngüsünün sona erdiği zamanla ilgilidir. Her kadının yaşayacağı doğal bir yaşam aşamasıdır.

Değişim, insan olmanın bir parçasıdır, ancak sinir bozucu ve korkutucu olabilir. Bu yaşam aşamasındaki yolculuk bazıları için kolay olmayabilir, ancak gelişmek ve mutluluğunuzu artırmak için destek almak da çok önemlidir.

Perimenopoz, östrojen ve progesteron seviyelerinin dalgalandığı ve kademeli olarak düştüğü zamandır. Esasen, adetleriniz durmadan ve menopoza girmeden önce ortaya çıkan semptomlardır.

Menopoz, yumurtalık aktivitesinin kaybının neden olduğu adet döngülerinin kalıcı olarak durmasıdır. 

Menopozla birlikte gelen östrojenin azalması, metabolizmanın azalması, kemik, kalp sağlığı ve vücuttaki yağ dağılımı gibi alanlarda zorluklara neden olabilir.

Menopoz öncesinde belirtiler şöyledir;

  • Adet dönemlerinizdeki değişiklikler
  • Ateş basması
  • Gece terlemeleri
  • Depresyon ve anksiyete dahil duygudurum değişiklikleri
  • Hafıza kaybı
  • Düşük enerji, zayıf uyku
  • Vajinal kuruluk, düşük libido
  • Kilo almak
  • Saç kaybı

Uykusuzluk, kronik stres ve kötü beslenme adet düzensizliğinde semptomları daha da kötüleştirebilir.

Beslenme

Sağlıklı bir diyet vücudunuzu korur, menopozal semptomların varlığı ve şiddetini azaltabilir.

Mercimek, nohut, keten tohumu gibi fitoöstrojen açısından zengin gıdalar doğal östrojen etkisini taklit ederek vücudunuzu dengeler.

Kan şekerinizi dengeleyin

Kan şekeri dengesizlikleri, menopoz semptomlarının kötüleşmesi ile bağlantılıdır, çünkü şeker hastalığı, stres tepkisine neden olur.

Temel yağlar

Kan şekeri seviyelerini dengelemeye ve hormonal dengeyi korumaya yardımcı olur, Omega 3 vajinal kuruluğu hafifletecektir.

Yaşam tarzı değişiklikleri ve stres östrojen seviyelerini bozabilir. Stres menopoz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Stresli bir yaşam tarzınız varsa, bu menopoz semptomlarınızı olumsuz yönde etkiler.

Egzersiz

Kemik kütlesini artırır ve orta yaştaki kilo alımını en aza indirir. Egzersiz, sıcak basmaları ve kortizol seviyelerini azaltır, endorfin adı verilen kimyasalları serbest bırakarak ruh halinizi iyileştirir. Böylece kendinizi daha mutlu hissedersiniz. 

Sağlığınız riske atmayın ev en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası ile sağlığınızı garantiye alın.

08 Eylül 2020
302 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al