DASK Yaptırmamanın Cezası Var mı?

DASK Yaptırmamanın Cezası Var mı?

Ülkemiz bir deprem kuşağı üzerinde ve daha önce yaşamış olduğu acılarla da bunu ciddi anlamda hissetmiş durumda. En son 1999 yılında meydana gelen büyük depremde Türkiye’de ciddi bir insan sayısının hayatını kaybetmiş olması ve aynı şekilde yerle bir olan binalar sonrasında zorunlu deprem sigortası yani DASK zorunlu olarak yapılması gereken bir sigorta türü olarak kabul edilmiştir. Zorunlu deprem sigortası sayesinde ise planlanan Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan her konutun da sigortalanması ve bu sayede güvence altına alınmasını sağlamaktı. Nitekim planlanan oldu ve bugün insanlar yeni bir ev almak istediklerinde her ne şekilde olursa olsun zorunlu deprem sigortasının yaptırılması isteniyor. Aksi takdirde konut alım satımı da yapılamamış oluyor. Ülkemizde deprem korkusu önemli bir ölçüde çünkü yapılan konutların yaklaşık olarak üçte ikisinde meydana gelen zarar ve hasarlar deprem nedeniyle oluşuyor. Bunun içinde deprem sigortasının yapılmasını yalnızca zorunlu olan bir uygulama şeklinde değerlendirmemek gerekiyor. Çünkü DASK bir anlamda hayat kurtarıyor.

DASK Yaptırmayınca Cezası Geliyor mu?

Deprem sigortası adından da anlaşılacağı gibi insanların isteklerine bırakılmamıştır. Bunun içinde zorunlu olan bir uygulama demek doğru olacaktır. İşin cezai yaptırımı konusunda ise herhangi bir zorlamama olmasından dolayı insanlar farklı bahaneler öne sürerek bu sigortayı yaptırmayı ya istemiyorlar ya da öteliyorlar. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi ev alım satımında ya da benzer resmi işlemlerde DASK karşınıza zorunlu bir uygulama olarak çıkıyor. Hatta küçük bir hatırlatma yapalım evinize elektrik ve su bağlatırken de sizden DASK sigortanızın olup olmadığının bilgisi soruluyor eğer DASK’ınız yoksa o zaman bu hizmetler konutunuza sağlanmıyor.

Değerli HK Güvence takipçilerimiz size tekrar bu konunun altını çizerek unutmamanız gereken bir noktanın altını çizmek istiyorum deprem sigortası her ne kadar bir zorunluluk olarak gösteriliyor olsa da bir gerekliliktir. Çünkü olası bir deprem sonrasında evinizi de güvence altına almış olacaksınız ve bu sayede de deprem sonrasında toparlanmanız da daha kolay olacaktır. Çünkü daha önce yaşadığımız bu ciddi olay sonrasında pek çok insan da maddi anlamda güçlük yaşamışlardı.

16 Şubat 2019
843 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al