Guatr Nedir?

Guatr, tiroid bezinizin anormal büyümesidir. Tiroidiniz, boynunuzun dibinde Adem elmasının hemen altında bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Guatr genellikle ağrısız olsa da, büyük guatr öksürüğe neden olabilir ve yutkunmanızı veya nefes almanızı zorlaştırabilir.

Tedavi guatrın büyüklüğüne, semptomlarınıza ve nedenine bağlıdır. Fark edilmeyen ve sorun yaratmayan küçük guatrlar genellikle tedaviye ihtiyaç duymazlar.

Guatr Semptomları Nelerdir?

Tüm guatrlar belirti ve semptomlara neden olmaz. Belirtiler ve semptomlar ortaya çıktığında şunları içerebilirler:

  • Boynunuzun dibinde, özellikle tıraş olurken veya makyaj yaparken belirgin olabilen bir şişlik
  • Boğazında gerginlik hissi
  • Öksürme
  • Ses kısıklığı
  • Yutma güçlüğü
  • Nefes almada güçlük
  • Nedenleri
  • Hipofiz bezi ve hipotalamus

Tiroid beziniz iki ana hormon üretir. Tiroksin ve triiyodotironin. Bu hormonlar kan dolaşımınızda dolaşır ve metabolizmanızı düzenlemenize yardımcı olur. Vücudunuzun yağ ve karbonhidrat kullanma hızını korurlar, vücut ısınızı kontrol etmeye, kalp atış hızınızı etkilemeye ve protein üretimini düzenlemeye yardımcı olurlar.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Özel sağlık sigortası yaptırarak, guatr probleminiz için özel hastane imkanalarından faydalanabilirsiniz.

Tiroid beziniz ayrıca, kanınızdaki kalsiyum miktarını düzenlemeye yardımcı olan bir hormon olan kalsitonin üretir.

Beyninizin tabanında bulunan ve tüm sisteminiz için bir termostat görevi gören bir alan olan hipotalamus, hipofiz bezinize tiroid uyarıcı hormon  olarak bilinen bir hormon üretmesi için sinyal gönderir. Yine beyninizin tabanında bulunan hipofiz beziniz, kanınızda ne kadar tiroksin ve T-3 olduğuna bağlı olarak belirli miktarda TSH salgılar. Tiroid beziniz de hipofiz bezinden aldığı TSH miktarına göre hormon üretimini düzenler.

Guatr sahibi olmak, tiroid bezinizin normal çalışmadığı anlamına gelmez. Büyümüş olsa bile, tiroidiniz normal miktarlarda hormon üretebilir. Bununla birlikte, çok fazla veya çok az tiroksin ve T-3 üretebilir.

İyot Eksikliği Neden Olabilir

İyot, tiroid hormonlarının üretimi için gereklidir ve öncelikle deniz suyunda ve kıyı bölgelerinde toprakta bulunur. Gelişmekte olan dünyada, iç kesimlerde veya yüksek rakımlarda yaşayan insanlar genellikle iyot eksikliği yaşarlar ve daha fazla iyot elde etmek için tiroid büyüdüğünde guatr geliştirebilirler. İyot eksikliği, lahana, brokoli ve karnabahar gibi gıdalar tüketilerek ortadan kaldırılabilir.

21 Mart 2021
315 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al