Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanmanın Zararı

Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanmanın Zararı

Yaşam devam ederken içerisinde yaşamı kolaylaştırmak adına bir takım teknolojik gelişmeleri de takip ediyor ve kullanıyoruz. Bunlardan bir tanesi olan sürekli geliştirilen akıllı cep telefonlarıdır. Cep telefonları hayatımızda öyle bir yer almış ki sabah kalktığımızda elimize alıyor akşam yatarken başucumuza koyuyoruz. Dolayısıyla bu bize her an ulaşılabilme imkanı tanıdığı gibi bir takım riskleri ve tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Kaza istatistikleri arasına girmeyi başarmış olan cep telefonlarına bağlı trafik kazaları da bu uyarının sanıyorum ki en büyük parçasını oluşturuyor.  İnsanlar artık otururken ellerine aldıkları akıllı telefonlarını araçlarının direksiyonlarındayken de kullanmaya başladılar ve bunda sakınacak hiçbir şey görmüyorlar.

Trafikte araç kullanmanın büyük bir dikkat gerektirdiğini hepimiz biliyoruz ve telefonla araç sürerken konuşan bir sürücünün yola dikkat kesilmesi de mümkün olmayacaktır. Bu süre içerisinde dikkat dağılacak refleksler zayıflayacak ve hata oranı en üst seviyeye çıkacaktır. Bu da ister istemez hiç beklemediğiniz bir zamanda trafik kazasıyla karşı karşıya olmak demektir.

Akıllı cep telefonu kullanarak araç sürmenin nasıl bir riskleri ortaya çıkaracağını mutlaka düşünmelisiniz.

Cep telefonlarında dikkatleri dağıtan yalnızca sesli konuşmalar olmuyor. Aynı zamanda sosyal ağlarda farklı profilleri incelerken odaklanmak ya da maillerinizi kontrol etmek sizin dikkatinizi dağıtmaya yetecektir. Bazı sürücüler için alışılmış olan bu durum yalnızca onların değil karşılarındakilerin de hayatlarını tehlikeye atmalarına neden olmaktadır.

İstatistiklere baktığımız zaman araç sürücülerinin % 22’lik bölümü sürüş esnasında cep telefonlarını kullanmaya devam ediyorlar. Bunun yanı sıra kırmızı ışıkta durmayı bekleyen sürücülerin sayısının da çok fazla olduğunu biliyoruz. Bir araç kullanırken sürücüyü etkileyen iki faktör vardır. Bunlardan birincisi stres ikincisi ise dikkat dağınıklığıdır. Aracınızla seyrederken bir başkasına göndermeye çalıştığınız mesaj sizin kaza yapma riskinizi 23 kat daha artıracaktır. Öyle ki bu durum 3 farklı eylemi de bir araya getirmiştir.

  1. Görsel Dikkat Dağınıklığı
  2. Zihinsel Dikkat Dağınıklığı
  3. Elle İlgili Dikkat Dağınıklığı

Dikkatinizin dağılması neticesinde yoldan çıkma meydana gelebilir ve öndeki sürücüye arkadan çarpma en çok karşılaşılan tehlikeler arasında yer almaktadır. Aracın direksiyonunda cep telefonuyla konuşmanın yalnızca fiziki sonuçları yoktur. Yasal olarak da bunun cezai bir yaptırımı olduğundan dolayı ceza ödemek durumunda kalabileceğiniz gibi ehliyet puanınızda da düşme meydana gelecektir.

05 Temmuz 2019
198 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al