Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Akaryakıtta Hile Var mıdır?

Akaryakıtta Hile Var mıdır?

Otomobillerin hareketini sağlayan en önemli malzemelerin başında akaryakıt geliyor. Fakat söz konusu akaryakıt olduğu zamanda akla ilk gelen acaba bir sahtecilik yapılıp yapılmadığıdır. Çünkü bu zamana kadar insanlar kendi aralarında her zaman bunu konuşmuşlardır. Peki bu durumun konuşulmasına neden olan şey nedir? Derseniz onu da hemen açıklayalım fiyatların istasyondan istasyona farklılık göstermesidir. Hatta bazı şehir efsanelerine göre akaryakıtlar istasyonlara kaçak olarak getiriliyor. Bunun içinde kalitesi bozuk. Yani bir sürücü özellikle de yakıt için ciddi paralar harcıyorsa bu durumda doğrudan bu soruyu kendisine yöneltir.

Akaryakıta Su Karıştırılır mı?

Türkiye’de akaryakıt Aliağa merkezli olarak dağıtılır. Türkiye’nin yakıt deposu olarak bilinen Aliağa Avrupa standartlarında denetlenir. Bunun yanı sıra benzin istasyonlarının da düzenli olarak denetleniyor olması burada hile durumunun da ortadan kalkmasını sağlamıştır. Akaryakıtta birçok şehir efsanesi vardır. Ancak burada hile anlamında bazı istasyonların yakıt içerisine katkı koyduklarından ileri gelir. Solvent boyanın ham maddesidir.  Bazı benzin istasyonları ise bu maddeyi kattıklarından dolayı araçta istenmeyecek sorunlarla karşılaşılabilir. Yakıtın kalitesi düşük olduğundan dolayı bunun sonucunda araç düzensiz olarak çalışabilir.

Hileli Akaryakıt Nereye Şikayet Edilir?

Hileli akaryakıt ile karşılaşılması ya da böyle bir durumdan şüphe edilmesi durumunda ALO 130 hattını arayabilirsiniz. Araçtan muayene alınabilmesi için bir yere park edin ve aracınızı fazla çalıştırmayın. Gerekli olan işlemin yapılmasının ardından güvendiğiniz bir noktadan yeniden benzin alarak yolunuza devam edebilirsiniz. 

Kirli Yakıt Kullanımı

Araçta kirli yakıt kullanılması sıkıntılı bir durum olabilir. Böyle bir durumu anlatmaya geçmeden önce ise kirli akaryakıtın hikayesine bir göz atalım. Akaryakıtlar benzin istasyonlarına ulaşmadan önce tankerler aracılığı ile taşınırlar. İstasyonda ise devasa depolara konulduğundan dolayı bu depoların içerisinde zamanla kir ve hava olması normaldir. Fakat bazı durumlarda bu oran biraz daha artacaktır. Böyle durumda ise aracın enjeksiyonları zarar görebilir.

Sonuç olarak toparlayacak olursak şöyle söyleyebiliriz ki Türkiye’de kaçak akaryakıt kullananların olduğu bir gerçektir. Ancak kaçak akaryakıtı müşterilere sunabilmekte öyle kolay değildir. Bunun için akaryakıt yöneticileri pek böyle durumlar içerisine girmezler.

20 Kasım 2019
150 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al