Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Meditasyon, zihninizi düşüncelerinize odaklamak ve yeniden yönlendirmek için bir süreçtir. İnsan bunu stresi azaltmanın ve konsantrasyon geliştirmenin bir yolu olarak düşünür.

İnsanlar aynı zamanda bu uygulamayı olumlu bir ruh hali ve bakış açısı, öz disiplin, sağlıklı uyku düzenleri ve hatta artan ağrı toleransı gibi diğer yararlı alışkanlıklar ve duygular geliştirmek için de kullanırlar.

Meditasyonun Faydaları:

1. Stresi azaltır.

Stresi azaltmak, insanların meditasyon yapmayı denemelerinin en yaygın nedenlerinden biridir. Zihinsel ve fiziksel stres, stres hormonu kortizol seviyelerinin artmasına neden olur. Bu, sitokin adı verilen iltihaplı kimyasalların salınması gibi stresin birçok zararlı etkisini üretir. Birçok meditasyon tarzı stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Meditasyon, stresle tetiklenen tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde de semptomları azaltabilir.

2. Kaygıyı kontrol eder.

Meditasyon stres seviyelerini azaltabilir ve bu da daha az kaygı anlamına gelir.  Meditasyon, işle ilgili kaygıyı kontrol etmeye de yardımcı olabilir. Meditasyon kaygıyı azaltmaya ve strese tepki verme ve başa çıkma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

3. Duygusal sağlığı teşvik eder.

Bazı meditasyon biçimleri, gelişmiş öz imaja ve hayata daha olumlu bir bakış açısına yol açabilir. Bazı meditasyon türleri depresyonu iyileştirebilir ve olumsuz düşünceleri azaltabilir. Aynı zamanda, depresyona katkıda bulunabilecek inflamatuar sitokin düzeylerini de azaltabilir.

4. Farkındalığı geliştirir.

Kendinizle ilgili daha güçlü bir anlayış geliştirmenize, en iyi benliğinize dönüşmenize yardımcı olabilir. Örneğin, kendi kendine sorgulama meditasyonu, açıkça kendinizi ve etrafınızdakilerle nasıl ilişki kurduğunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Kendi kendine sorgulama ve ilgili meditasyon tarzları “kendinizi tanımanıza” yardımcı olabilir. Bu, başka olumlu değişiklikler yapmak için bir başlangıç ​​noktası olabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

5. Dikkat süresini uzatır.

Odaklanmış dikkat meditasyonu, dikkat süreniz için ağırlık kaldırmak gibidir. Dikkatinizin gücünü ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur. Çeşitli meditasyon türleri, dikkati yeniden yönlendirme ve sürdürme yeteneğinizi geliştirebilir.

6. Yaşa bağlı hafıza kaybını azaltabilir.

Dikkat ve düşüncenin netliğindeki gelişmeler zihninizi genç tutmanıza yardımcı olabilir. Düzenli meditasyon yoluyla elde edebileceğiniz gelişmiş odak, hafızanızı ve zihinsel netliğinizi artırabilir. Bu faydalar, yaşa bağlı hafıza kaybı ve bunama ile mücadeleye yardımcı olabilir.

7. Bağımlılıklarla mücadeleye yardımcı olabilir.

Meditasyon yoluyla geliştirebileceğiniz zihinsel disiplin, öz kontrolünüzü ve bağımlılık yapıcı davranışları tetikleyen farkındalığınızı artırarak bağımlılıkları kırmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, meditasyonun insanların dikkatlerini yeniden yönlendirmeyi, duygularını ve dürtülerini yönetmeyi ve arkasındaki nedenleri anlamalarını artırmayı öğrenmelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

25 Şubat 2021
29 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al