Selülit Belirtileri ve Nedenleri

Selülit Belirtileri ve Nedenleri

Selülit, uyluk, kalçalar ve karında yumrulu, çukurlu ete neden olan çok yaygın, zararsız bir cilt rahatsızlığıdır. Durum en çok kadınlarda görülür. Pek çok insan, çeşitli başarılarla, kilo verme, egzersiz, masaj ve selülite bir çözüm olarak pazarlanan kremler yoluyla cildinin görünümünü iyileştirmeye çalışır. Tıbbi olarak kanıtlanmış tedavi seçenekleri de mevcuttur, ancak sonuçlar hemen veya uzun süreli değildir.

Semptomlar

Selülit, çukurlu veya engebeli bir cilde benziyor. Bazen süzme peynir veya portakal kabuğu dokusu olarak tanımlanır. Hafif selüliti ancak uyluklarınız gibi selülitli bir bölgede cildinizi kıstırırsanız görebilirsiniz. Daha şiddetli olan selülit, cildin buruşuk ve engebeli görünmesine neden olur.

Selülit en çok uyluk ve kalça çevresinde görülür, ancak aynı zamanda göğüslerde, alt karın bölgesinde ve kolların üst kısmında da bulunabilir.

Tedavi gerekli değildir. Ancak cildinizin görünümü konusunda endişeleriniz varsa, ilk olarak doktorunuzla veya cilt hastalıkları uzmanı veya plastik cerrahi ile tedavi seçenekleri hakkında konuşmanız gerekir.

Selülit Nedenleri

Selülite neyin sebep olduğu hakkında çok az şey bilinmektedir. Cildi altta yatan kaslara bağlayan lifli bağ kordonlarını içerir ve yağ arasında uzanır. Yağ hücreleri biriktikçe, uzun, sert kordlar aşağı çekilirken cilde doğru itilirler. Bu, pürüzlü bir yüzey veya çukur oluşturur.

Ayrıca selülit gelişiminde hormonal faktörler büyük rol oynar ve genetik, cilt yapısını, cilt dokusunu ve vücut tipini belirler. Kilo ve kas tonusu gibi diğer faktörler, selülit olup olmadığını etkiler, ancak çok fit kişilerde bile olabilir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Selülit Risk faktörleri

Selülit kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. Aslında çoğu kadın ergenlikten sonra bir miktar selülit geliştirir. Bunun nedeni, kadınların yağlarının tipik olarak selülit için ortak alanlar olan uyluk, kalça ve kalçalarda dağılmasıdır. Selülit ayrıca cilt elastikiyetini kaybettiğinde yaşlanma ile daha yaygındır.

Kilo alımı selüliti daha belirgin hale getirebilir, ancak bazı zayıf insanlarda da selülit vardır. Ailelerde görülme eğilimindedir, bu nedenle selülit geliştirip geliştirmediğinizde genetik en büyük rolü oynayabilir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, hamilelikte olduğu gibi selülit olma şansınızı da artırabilir.

24 Mart 2021
18 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al