Suyun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Suyun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Su, vücudunuzun temel kimyasal bileşenidir ve vücut ağırlığınızın yaklaşık % 50 ila % 70’ini oluşturur. Vücudunuz hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyar. Vücudunuzdaki her hücre, doku ve organın düzgün çalışması için suya ihtiyacı vardır. Örneğin su: İdrar yapma, terleme ve bağırsak hareketleri ile atıklardan kurtulur. Vücut sıcaklığınızı normal tutar, eklemleri yağlar, hassas dokuları korur.

Su eksikliği dehidrasyona yol açabilir. Dehidrasyon vücudunuzda normal işlevleri yerine getirmek için yeterli su bulunmadığında ortaya çıkan bir durumdur. Hafif dehidrasyon bile enerjinizi tüketebilir ve sizi yorabilir.

Ne Kadar Suya İhtiyacımız Var?

Her gün nefesiniz, terlemeniz, idrarınız ve bağırsak hareketlerinizle su kaybedersiniz. Vücudunuzun düzgün çalışması için su içeren içecekler ve yiyecekler tüketerek su kaynağını yenilemelisiniz.  Aşağıda günlük kadın ve erkeklerin alması gereken sıvı miktarı belirtilmiştir.

  • Erkekler için günde yaklaşık 15,5 bardak (3,7 litre) sıvı
  • Kadınlar için günde yaklaşık 11,5 bardak (2,7 litre) sıvı

Bu öneriler su, diğer içecekler ve yiyeceklerden gelen sıvıları kapsar. Günlük sıvı alımının yaklaşık % 20’si genellikle yiyeceklerden, geri kalanı içeceklerden gelir.

Günde 8 Bardak İçme Tavsiyesi 

Muhtemelen günde sekiz bardak su içme tavsiyesini duymuşsunuzdur.  Çoğu sağlıklı insan, susadıklarında su ve diğer sıvıları içerek susuzluklarını giderebilirler. Bazı insanlar için günde sekiz bardaktan azı yeterli olabilir. Ancak bazı insanların daha fazlasına ihtiyacı olabilir.

Hksigorta.com’dan Ankara Özel Sağlık Sigortası Teklifinizi Alabilirsiniz.

Toplam sıvı alımınızı birkaç faktöre göre değiştirmeniz gerekebilir:

Sizi terleten herhangi bir aktivite yaparsanız, sıvı kaybını kapatmak için fazladan su içmeniz gerekir. Antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında su içmek önemlidir.

Sıcak veya nemli hava sizi terletebilir ve ek sıvı gerektirir. Dehidrasyon, yüksek rakımlarda da meydana gelebilir.

Ateş, kusma veya ishal olduğunda vücudunuz sıvı kaybeder. Daha fazla su için veya bir doktorun oral rehidrasyon solüsyonları içme tavsiyesine uyun. Artan sıvı alımını gerektirebilecek diğer durumlar arasında mesane enfeksiyonları ve idrar yolu taşları bulunur.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, susuz kalmamak için ek sıvılara ihtiyacınız olabilir.

Susuz kalmamak için tek seçenek su mudur?

Sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamak için yalnızca suya güvenmeniz gerekmez. Yedikleriniz de önemli bir porsiyon sağlar. Örneğin, karpuz ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebze neredeyse % 100 sudur.

13 Nisan 2021
88 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al