Manyetik Uyarım Tedavisi Nedir?

Manyetik Uyarım Tedavisi Nedir?

Teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve bu değişim yalnızca cihazlarla sınırlı kalmıyor aynı zamanda tıpta da kendisini hissettiriyor. Özellikle de son 15 yıla baktığınız da beyince hücrelerin elektrik akımını ölçmek ve de değiştirmek amacıyla geliştirilmiş olan bir takım cihazları görebiliyoruz. İşte bu cihazlardan bir tanesi de Transkraniyal manyetik uyarım sistemidir.  Peki, bu TMU nedir ne işe yarar?

TMU nedir?

Saçlı kafa derisinin üzerine elektro manyetik bir bobin yerleştirilir ve burada bir manyetik enerji alanının oluşması sağlanır. Bu alan mikro saniye de 100-200 artıp azalan bir özelliğe sahiptir ve bölgesel olarak uyarım sağlamaya neden olacaktır. Kısaca belirtmek gerekirse MR’daki manyetik alanla aynı şekilde tarif edilebilir. Ancak MR’da bu alan statiktir TMU’ da ise değişkenlik gösterir. TMU uygulamasında dışarıdan bir elektrik akımı verilmez ancak güçlü kısa bir manyetik alan oluşturularak beynin aktivitesinde değişiklik meydana getirilerek bir tedavi şekli uygulanmaktadır.

Beyine etkisi nasıldır?

Beyinde uygulanan alanda bir değişim meydana gelir. Buna da hücrelerin elektriksel iletisine müdahale edilmesinden dolayı kaynaklanmıştır. Buradaki amaç ise beynin çalışmayan bölgeleri bu şekilde harekete geçirilmiş olur. 

Seansın süresi ne kadardır?

Burada seansın süresi hastanın ihtiyacına göre değişiklik gösterir ancak genelde beş dakika ile yarım saat arasında bir sıklıkla takip eder. Belirlenmiş olan frekans ve şiddetle uygulama ritmik olarak devam eder.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Yan etkisi var mıdır?

Belki yeni duydunuz ancak uygulama geliştirilmiş olmamasına karşın 1985 yılından beridir yapılıyor. Avrupa ve de kanada da resmen onay almış bir klinik uygulama türüdür.

Hangi hastalıklarda etkilidir?

  • Tedaviye Dirençli Depresyon,
  • Şizofreni ve Obsesif Kompulsif Bozukluk ve
  • Şizofreni ruhsal bozukluklarıdır.
  • Gebelikte, emziren annelerde ve kalp hastalarında kullanılabilmesi, ilaç tedavisine bir üstünlüğü olarak dikkat çekmektedir. (

Nasıl Uygulanır?

Beynin işlevsel olarak fonksiyonel MRI veya Kantitatif EEG ile görüntülenmesinden sonra uygun görülen alanın belirlenmesi ve o bölgeye uygulanması önerilir. Depresyonda genelde sol ön alın bölgesine bobin yerleştirilir. Ritmik uyarılar verilir. 10-30 dakikalık seanslar halinde 15 seanstan az olmamak üzere uygulanır. Saçların temiz olması dışında bir ön hazırlığa gerek yoktur.

16 Temmuz 2021
139 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al