Ekspertiz Raporu

Otomobiller ulaşımın vazgeçilmezidir ve her gün piyasaya çıkan yeni modellerle desteklenir. Türkiye’de günlük milyonlarca otomobil trafiğe çıkarken aynı zamanda milyonlarca insanda yeni bir araç alabilmek için araştırma içine giriyorlar. İkinci el ya da sıfır bir araç alırken ise dikkat edilecek bir takım önemli hususlar var ve bu hususlar aracın sonraki sürecinde bizim için gerekli. Alacağınız araç sıfır ise bu durumda MTV, ÖTV, trafik sigortası ve kasko sigortası gibi ek giderlerinde olması araç sürücülerine önemli miktarlar çıkarmış olduğu için genelde tercih ikinci el bir araç almaktan yana olur ve ikinci el araç almakta her zaman bir risk içerir.  Peki bu riskleri en aza indirebilmek için ne yapılmalı derseniz bu noktada başlığımızdan da anlaşılacağı gibi ekspertiz raporu çok önemlidir.

Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Ekspertiz raporu aldığınızda satın aldığınız araçla ilgili gerekli olan her türlü bilgiye sahip olursunuz. Dolayısıyla satın alacağınız ikinci el bir araç için binlerce lira öderken içiniz daha da rahat olacaktır. Bizim ülkemizde ikinci el araç satışında insanlar genelde araçlarıyla ilgili kusurları gizlemeye çalışırlar. Bu gizleme ise sizin incelemeniz sonucunda ortaya çıkarsa fiyata etki edecektir. Ancak bunun yolu da ekpertiz raporundan geçer. Siz aracınızı ekspertize götürmezseniz bu durumda gizlenmiş olan kusuru fark edemeyeceğinizden dolayı araç hakkında gerekli olan bilgilere de net bir şekilde erişemezsiniz. Yeni çıkan yönetmelikle birlikte artık galerilerde otomobil alır ve satarlarken ekspertiz raporu almak ve müşterilerine sunmak zorundalar. Bu sayede bu raporun önemi de daha fazla ortaya çıkmış oluyor. Ekspertiz raporunu kapsamlı olarak değerlendirebileceğimiz gibi yüzeysel olarak da yapılabiliyor. Kapsamlı olan bir ekspertiz raporu yaklaşık 300 TL gibi bir rakama mal olurken normal bir ekspertiz raporu 70 TL’den başlıyor.

Kapsamlı Ekspertiz Raporu

Kapsamlı bir rapor istediğiniz zaman ise içiniz çok daha güvenli oluyor çünkü aracın altından, motorundan, kasasından üstüne ve iç aksamlarının tamamının çalışıp çalışmadığına kadar hepsi kontrol ediliyor. Bu da aldığınız aracın her şeyini biliyor olmanızı sağlıyor. Bir otomobil için kar etmek isteniyorsa mutlaka alırken uygun fiyata en iyi aracı almak gerekiyor. Aksi takdirde araçtan kar elde etmek yerine zarar bile edebilirsiniz. Eskiden otomobil alan birisi satarken her şekilde kar ediyordu ancak günümüzde bu pek mümkün değil.

25 Mart 2019
586 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al