Bipolar Bozukluk Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Bipolar Bozukluk Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Eskiden manik depresyon olarak bilinen bipolar bozukluk, duygusal yükselmeler ve düşükler içeren aşırı duygu durum dalgalanmalarına neden olan bir zihinsel sağlık durumudur.

Depresyonda olduğunuzda, kendinizi üzgün veya umutsuz hissedebilir ve çoğu aktiviteye ilgi zevk alamazsınız. Ruh haliniz mani veya hipomaniye geçtiğinde, kendinizi coşkulu, enerji dolu veya alışılmadık şekilde huzursuz hissedebilirsiniz. Bu ruh hali değişimleri uykuyu, enerjiyi, aktiviteyi, yargılamayı, davranışı ve net düşünme yeteneğini etkileyebilir.

Duygu durum dalgalanmaları nadiren veya yılda birkaç kez meydana gelebilir. Çoğu insan bazı duygusal semptomlar yaşarken, bazıları hiç yaşamayabilir.

Bipolar bozukluk ömür boyu süren bir durum olsa da, bir tedavi planını izleyerek ruh hali değişimlerinizi ve diğer semptomlarınızı yönetebilirsiniz. Bipolar bozukluk ilaçlar ve psikolojik danışmanlık  ile tedavi edilir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

İş, okul, sosyal aktiviteler veya ilişkiler gibi günlük aktivitelerde gözle görülür zorluklara neden olacak kadar şiddetli semptomları içerir.

  • Üzgün, boş, umutsuz veya ağlamaklı hissetme gibi depresif ruh hali
  • Faaliyetlerin hemen hemen hepsinde belirgin ilgi kaybı veya hiç zevk alamama
  • Diyet yapmadan kilo kaybı, kilo alma veya iştahta azalma veya artış,
  • Uykusuzluk ya da çok fazla uyumak,
  • Huzursuzluk ya da yavaş davranış,
  • Yorgunluk veya enerji kaybı,
  • Değersizlik aşırı veya uygunsuz suçluluk duyguları
  • Azalan düşünme veya konsantre olma yeteneği ve kararsızlık
  • İntihar etmeyi düşünmek, planlamak veya teşebbüs etmek

Çocuklarda ve Gençlerde Belirtileri

Bipolar bozukluğun semptomlarını çocuklarda ve gençlerde tespit etmek zor olabilir. Bunların normal iniş çıkışlar mı, stres veya travmanın sonuçları mı yoksa bipolar bozukluk dışında bir akıl sağlığı sorununun belirtileri mi olduğunu söylemek zordur.

Çocuklar ve gençler farklı manik veya hipomanik ataklar yaşayabilir, ancak model bipolar bozukluğu olan yetişkinlerinkinden farklıdır. Bazı çocukların, duygu durum belirtileri olmayan dönemleri olabilir.

Çocuklarda ve gençlerde bipolar bozukluğun en belirgin belirtileri, olağan ruh hali değişimlerinden farklı olan şiddetli ruh hali değişimleridir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bipolar bozukluk ile ilgili belirtileriniz veya şüpheleriniz varsa, mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Hksigorta.com’dan Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz.

28 Eylül 2020
220 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al