Enflamatuar Bağırsak Hastalığı Nedir?

Enflamatuar Bağırsak Hastalığı Nedir?

İnflamatuar bağırsak hastalığı, sindirim sisteminin iltihaplanmasına  neden olan bir durumun adıdır. En yaygın İnflamatuar bağırsak hastalığı türleri ülseratif kolit ve Crohn hastalığıdır. Bunlar ishal, karın ağrısı ve ateş gibi benzer semptomlara neden olur. İnflamatuar bağırsak hastalığı kadınları farklı şekilde etkiler. Adet dönemi sırasında kötüleşebilir ve hamile kalma sorunlarına neden olabilir.

Sindirim sisteminiz ağzınızdan anüsünüze doğru ilerler. Sindirim sisteminiz sağlıklıysa, yiyecekler sindirim sisteminizden sorunsuz bir şekilde geçer ve vücudunuzdan dışarı çıkar. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu besinleri yiyeceklerden emer. Gerisi vücudunuzdan geçer, idrar veya dışkı olarak ayrılır.

İnflamatuar bağırsak hastalığı varsa, sindirim sisteminizin bir kısmı iltihaplıdır. Zamanla, iltihap şiddetli ağrıya, ishale ve bazen kanlı dışkıya neden olabilir. İnflamatuar bağırsak hastalığı semptomları ataklar veya alevlenmeler halinde gelir ve gider İnflamatuar bağırsak hastalığı sindirim sisteminizdeki iltihaplanma nedeniyle vücudunuz ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini ememez. Bu, yetersiz beslenmeye, diğer semptomlara veya anemi gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Türleri Nelerdir?

Hastalıklar benzerdir ancak sindirim sisteminin farklı kısımlarını etkiler. Ülseratif kolit, kalın bağırsağı ve rektumu etkiler. Hastalık, kalın bağırsağın veya rektumun astarının yüzeyinde şişmeye ve küçük açık yaralara veya ülserlere neden olur. Ülserler kanayabilir ve irin üretebilir. Ülseratif kolitte, kalın bağırsakta ve rektumda hasar lekeleri yerine sürekli bir hasar alanı vardır.

Crohn hastalığı, ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Crohn hastalığında iltihaplanma genellikle mide veya bağırsaklar gibi sindirim organlarındaki yamalar halinde olur.

Kimler İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Riski Altında?

Aşağıdaki durumlarda IBD riskiniz daha yüksektir:

  • Sigara içiyorsanız, Crohn hastalığına yakalanma olasılığınız daha yüksektir.
  • Araştırmacılar, aile üyelerinden belirli genlerin, bağışıklık sistemlerinin aşırı tepki vermesine ve ağrı ve iltihaplanmaya neden olabileceğini düşünüyor.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Nasıl Etkiler?

İnflamatuar bağırsak hastalığı kadınları farklı şekillerde etkiler.  

  • İnflamatuar bağırsak hastalığı kadınların baş ağrısı ve adet ağrısı gibi adet öncesi semptomları yaşama olasılığı daha yüksektir.
  • İshal, karın ağrısı ve diğer semptomlar, adet öncesi ve sırasında daha şiddetli olabilir.
  • İnflamatuar bağırsak hastalığı olan kadınlarda demir eksikliği anemisi riski, olmayan kadınlara göre daha yüksektir. İnflamatuar bağırsak hastalığınız varsa, vücudunuz demiri iyi ememeyebilir ve sindirim sisteminde kanama riskiniz daha yüksektir.
06 Kasım 2021
102 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al