Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Maddi Hasarlı Kazalarda Tazminat ve Dava Süreci

Maddi Hasarlı Kazalarda Tazminat ve Dava Süreci

Trafik kazası neticesinde hem maddi hem de manevi tazminat davaları açılabilir. Davanın açılması ise kazada zarar gören kişidir. Bunun için zarar verene dava açılması gerekir. Eğer bir maddi hasarlı kaza davası açılması gerekiyorsa bu duruma mutlaka ortada bir motorlu aracın olması gerekir. Bunun dışındaki dava türü bu değildir. Bu nedenin yanı sıra meydana gelmiş olan dava neticesinde bir ölüm ya da yaralanma halinin gerçekleşmiş olması şarttır. Yalnızca bedeni değil aynı zamanda üçüncü kişinin evine, arabasına ya da bir malına da zarar verilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda da tazminat söz konusu olacaktır.

Trafik Kazalarında Tazminat Davasında Davalı Kimdir?

Bir trafik kazası meydana geldiğinde kazaya neden olan kişinin hatalı olduğu tespit edilirse kendisine karşı tazminat davası açılabilir. Ancak trafik kazalarında maddi tazminat kimden istenir sorusuna verilebilecek yanıt araç sürücüsü olduğu kadar aracın sahibi de olabilir. Şayet aracın sürücüsü ve aracın sahibiyle işleteni farklı kişilerse bu tazminatta onlarında sorumluluğu olur.

Trafik Kazalarında Tazminat Davalarında Görevli Mahkeme

Zararın meydana geldiği bir trafik kazası yaşanması durumda açılacak olan maddi ve manevi tazminat davalarında yetkili mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Fakat tazminat davası trafik sigortası yapan şirkete açılacaksa da bunun için de görevli olan mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesi olarak belirlenmiştir.

Trafik Kazalarında Tazminatı Doğuracak Zararlar

Bir trafik kazasında ölüm ya da yaralanmalar yaşanmışsa bu kazadan sorumlu olan kişiye karşı tazminat talebinde bulunabilir. Ölüm söz konusuyla tazminatı ölen kişinin yakınları talep edebilir. Ancak yaralanmalarda davayı bizzat yaralanan açması gereklidir. Yalnızca ağır bedensel yaralanmalarda zarara uğrayan kişinin yakınları davayı açabilir.

Trafik Kazalarında Tazminatın Miktarı Nasıl Belirlenir?

Trafik kazası tazminat hesaplaması yapılabilmesi için meydana gelen zararın boyutu incelenmelidir. Her trafik kazasında aynı miktarda tazminat verilmesi söz konusu değildir. Tazminatı etkileyen faktörlerden de bazıları şunlardır:

  • Kazaya karışan kişilerin hem sosyal hem de ekonomik durumları,
  • Kazanın nasıl yaşandığı,
  • Kasıt olup olmadığı,
  • Kazadaki tarafların kusur oranları,

Yukarıdaki genel konular incelendikten sonra mahkeme gerekli olan kararı verir ve tazminat miktarını belirler.

12 Nisan 2020
87 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al