Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Sporun Kalbe Olan Etkileri

Sporun Kalbe Olan Etkileri

Kalbin sağlığı insan için önemlidir. Bunun içinde kalbe iyi gelen kalp dostu dediğimiz besinleri tüketmeli ve düzenli olarak sporumuzu yapmalıyız.  Düzenli olarak yapılan spor yalnızca insanın kalori yakmasını sağlamaz aynı zamanda kalbin korunması konusunda da önemli bir etkiye sahiptir. Makalemizin içeriğinde spor yapmanın kalbe olan etkileri ve faydalarından bahsetmek istedik.

Spor Yapmak Kalbimize Fayda Sağlar mı?

Kalbin güçlenmesi için düzenli fiziksel aktiviteye ihtiyaç vardır. Karviyovaskuler yapı geliştikçe kalp kaslarınızda vücudunuzdaki oksijeni ve zengin kanı pompalayabilmek için çok daha kuvvetli bir şekilde çalışması gerekmeyecektir. Vücut içerisinde kanın verimli bir şekilde akışını sağlayabilmek için spor yalnızca bir yoldur. Düzenli olarak yapılan egzersizler ise kalp krizi riskini azaltır. Bazı insanlar kalp güçlerinin artırılabilmesi için direnç antrenmanları yapmaktalar. Uzun sureli yapılan bu antrenmanlarla birlikte kalp sağlığı korunurken kan basıncı da düşecektir. Direnç kas kütlesinin artırılması konusunda önemlidir. Bu da kalbinizin daha da sağlam olacağı anlamına gelecektir.

Egzersiz yapıldığında aktif olan kas grupları hareketlenecek ve oksijen ihtiyacı daha fazlalaşacaktır. Egzersiz yaparken vücut ısısı yükseleceğinden dolayı burada ısıyı sabit tutabilmekte önemlidir. Vücudun egzersizlere karşı 2 tip uyumu söz konusudur. Bu uyum ise şu şekildedir.

Akut uyum: Herhangi bir egzersize karşı o sırada ortaya çıkan kardiyovasküler cevap.

Kronik uyum: Belli süre ve program dahilinde yapılan düzenli egzersizlerle fonksiyonel kapasite arttıktan sonra, gerçekleştirilen egzersizler sırasında veya istirahatta kalp-dolaşım sistemde görülen değişiklikler ve kazanılan kalıcı özellikler.

Sporun kalbe olan etkisinin yanı sıra aynı zamanda kilo vermede de önemli bir yere sahiptir. İnsan fazla kilolarından kurtulmak için her ne kadar diyet yapıyor olsa da düzenli olarak sporunu yapmadığında beklenen kilo kaybının olması mümkün değil olsa bile düzgün ve fit bir vücuda sahip olamaz.

Bunun içinde spor ve diyet birbirini tamamlarken insan sağlığını komple bir çerçeve içerisine alacaktır. Sağlık hepimiz için çok önemlidir. Özellikle de hastalık gibi durumlarla karşılaşmadan önce tedbirinizi almış olmanız sizi hayata bağlayabilir. Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası ile birlikte sağlığınızı olası tehlikelere karşı güvence altına alırsınız.

28 Kasım 2019
147 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al