Diş Eti İltihabı Özel Sağlık Sigortası Kapsamında Mı?

Diş Eti İltihabı Özel Sağlık Sigortası Kapsamında Mı?

Diş eti iltihabı, diş etinizin diş tabanının etrafındaki kısmı olan diş etinizde tahrişe, kızarıklığa ve şişmeye neden olan yaygın ve hafif bir diş eti hastalığıdır. Diş eti iltihabını ciddiye almak ve hemen tedavi etmek önemlidir. 

Diş eti iltihabının en yaygın nedeni kötü ağız hijyenidir. Günde en az iki kez diş fırçalamak, günlük diş ipi kullanmak ve düzenli diş muayeneleri yaptırmak gibi iyi ağız sağlığı alışkanlıkları, diş eti iltihabını önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Diş Eti İltihabının Belirtileri

  • Şişmiş veya kabarık diş etleri
  • Koyu kırmızı veya koyu kırmızı diş etleri
  • Fırçalarken veya diş ipi kullandığınızda kolayca akan diş etleri
  • Ağız kokusu
  • Diş etlerinin çekilmesi
  • Hassas diş etleri

Diş eti iltihabının herhangi bir belirti ve semptomunu fark ederseniz, diş hekiminizden randevu almanız gerekir.

Dişlerinizle ilgili yaşadığınız bir sağlık sorununda ise anlaşmalı olan özel hastaneye gittiğinizde ücretsiz olarak diş tedavinizi yaptırabilirsiniz. Yani diş eti iltihabı Ankara özel sağlık sigortası kapsamındadır. Diş yaptırmak istediğinizde ise kapsam teminatınıza göre olabilir ya da olmayabilir.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI FİYATLARI

Diş Eti İltihabı Nedenleri Nelerdir?

Diş eti iltihabının en yaygın nedeni, dişlerde plak oluşumuna neden olan ve çevredeki diş eti dokularında iltihaplanmaya neden olan kötü ağız hijyenidir.

Dişlerinizde plak oluşur. Plak, gıdalardaki nişastalar ve şekerler normalde ağzınızda bulunan bakterilerle etkileşime girdiğinde dişlerinizde oluşan görünmez, yapışkan bir filmdir. Plak hızlı bir şekilde yeniden oluştuğu için günlük olarak çıkarılması gerekir.

Dişlerinizde kalan plak, dişeti çizginizin altında sertleşerek bakteri toplayan tartar (diş taşı) haline gelebilir. Tartar plağın çıkarılmasını zorlaştırır, bakteriler için koruyucu bir kalkan oluşturur ve diş eti hattında tahrişe neden olur. Tartarı çıkarmak için profesyonel diş temizliğine ihtiyacınız var.

Dişlerinizde ne kadar uzun süre plak ve tartar kalırsa, diş etini o kadar fazla tahriş eder, diş etinizin dişlerinizin tabanı etrafındaki kısmı iltihaplanmaya neden olur. Zamanla diş etleriniz şişer ve kolayca kanar. Diş çürüğü de ortaya çıkabilir. Dişeti iltihabı tedavi edilmezse sonunda diş kaybına neden olabilir.

21 Ocak 2021
431 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al