Halüsinasyon Nedir ve Türleri

Halüsinasyon Nedir ve Türleri

Halüsinasyonlar, gerçek gibi görünen ancak zihniniz tarafından oluşturulan duyusal deneyimlerdir. Beş duyunuzu da etkileyebilirler. Örneğin, odadaki hiç kimsenin duyamayacağı bir ses duyabilir veya gerçek olmayan bir görüntü görebilirsiniz.

Bu semptomlara akıl hastalıkları, ilaçların yan etkileri veya epilepsi veya alkol kullanım bozukluğu gibi fiziksel hastalıklar neden olabilir.

Halüsinasyonlarınızın nedenine bağlı olarak bir psikiyatriste, bir nörologa veya bir pratisyen hekime gitmeniz gerekebilir.

Tedavi, bir sağlık durumunu tedavi etmek için ilaç almayı içerebilir. Doktorunuz halüsinasyonlarınızı iyileştirmek için daha az alkol almak ve daha fazla uyumak gibi farklı davranışlar benimsemenizi de önerebilir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Halüsinasyon Türleri

Halüsinasyonlar görüşünüzü, koku alma duyunuzu, tat alma duyunuzu veya bedensel duyumlarınızı etkileyebilir.

Görsel Halüsinasyonlar

Görsel halüsinasyonlar, orada olmayan şeyleri görmeyi içerir. Halüsinasyonlar nesnelere, görsel kalıplara, insanlara veya ışıklara ait olabilir.

Örneğin, odada olmayan bir kişi veya kimsenin göremediği yanıp sönen ışıklar görebilirsiniz.

Koku Halüsinasyonları

Koku halüsinasyonları koku duyunuzu içerir. Gecenin bir yarısı uyandığınızda hoş olmayan bir koku kokusu alabilir veya bu olmadığında vücudunuzun kötü koktuğunu hissedebilirsiniz.

Bu halüsinasyon türü, çiçek kokusu gibi hoşunuza giden kokuları da içerebilir.

Tat Halüsinasyonları

Tat halüsinasyonları koku halüsinasyonlarına benzer, ancak koku yerine tat alma duyunuzu içerirler.

Bu tatlar genellikle garip veya nahoştur. Tat halüsinasyonları (genellikle metalik bir tada sahiptir) epilepsili kişilerde nispeten yaygın bir semptomdur .

İşitsel Halüsinasyonlar

İşitsel halüsinasyonlar en yaygın halüsinasyon türleri arasındadır. Birinin sizinle konuştuğunu veya bazı şeyleri yapmanızı söylediğini duyabilirsiniz. Ses kızgın, nötr veya sıcak olabilir.

Bu tür halüsinasyonların diğer örnekleri arasında, tavan arasında yürüyen veya tekrarlayan tıklama veya tıklama sesleri gibi işitme sesleri bulunur.

Dokunsal Halüsinasyonlar

Dokunsal halüsinasyonlar, vücudunuzdaki dokunma veya hareket hissini içerir. Örneğin, cildinizde böceklerin gezindiğini veya iç organlarınızın hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Birinin elinin hayali dokunuşunu vücudunuzda da hissedebilirsiniz.

Halüsinasyonlara Ne Sebep Olur?

Ruh sağlığı koşulları: Akıl hastalıkları halüsinasyonların en yaygın nedenleri arasındadır. Şizofreni , demans ve deliryum birkaç örnektir.

Madde kullanımı: Madde kullanımı, halüsinasyonların oldukça yaygın bir başka nedenidir. Bazı insanlar çok fazla alkol içtikten veya kokain gibi uyuşturucular aldıktan sonra orada olmayan şeyleri görür veya duyar.

Uyku eksikliği: Yeterince uyumamak da halüsinasyonlara neden olabilir. Birkaç gün boyunca uyumadıysanız veya uzun süreler boyunca yeterince uyumadıysanız, halüsinasyonlara daha yatkın olabilirsiniz.

04 Ekim 2021
81 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al