LPG’li Araçların Periyodik Bakımı Nasıl Oluyor?

LPG’li Araçların Periyodik Bakımı Nasıl Oluyor?

LPG’li bir aracın bakımı düzenli olmak zorunda mı, LPG’li araçların bakımları nasıl oluyor ve LPG’li araçların periyodik bakımları ile ilgili aşağıda detaylı bilgilere yer verilmiştir. Siz değerli okurlarımızı konu ile ilgili olarak bilgilendirmek istedik.

LPG’li Araçların Periyodik Bakımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sorular LPG’ li araç kullananların en çok merak ettiği hususlar arasında yer alıyor. LPG’li araçlarda diğer araçlar gibi periyodik bakım gerektirir ve bu bakım esnasında dikkat edilmesi gereken bir takım önemli hususlar vardır. Bu hususlar her LPG’li araç için gereklidir.

 LPG’li araçlar kaç kilometrede bir periyodik bakıma girer?

LPG’nin takılma maksadına baktığımız zaman tamamen yakıt fiyatlarındaki artışı gösterebiliriz. Dolayısıyla benzinli otomobillerin büyük bir bölümünde LPG montajı mevcut. LPG’li bir otomobilin bakımı ise her 10 bin kilometrede bir mutlaka yapılması gerekiyor. Önceliği olan bakımlar arasında ise gaz ayarının 1000 kilometrede bir yapılması şarttır. Bunun yanı sıra hava filtresinin de temizliğinin her 3000 kilometrede bir yapılması şart. Bunun dışında yapılacak olan bakımların tamamı 10 bin kilometrede yapılabilir. LPG’li araç sürücüleri bu bakımların zamanlarını standart otomobil bakımlarıyla birlikte yaptırdıklarından dolayı ekstra bir uğraşı gerektirmez.

LPG’li araçların periyodik bakımı nasıl yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 10 bin kilometrede bir yapılması şarttır. Bu bakım sırasında aracın elektrik sisteminin de mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Aslında LPG’li araç sürücüleri bunu çok fazla önemsemezler ancak elektrik tesisatı bu noktada çok önemli ve her an tehlike arz edebilecek sonuçları beraberinde getirebilir. Örneğin kaçak akım olabilir ya da bağlantı parçalarında yaşanılan oksitlenme aracın çalışma sistemini değiştirebilir. LPG’li araçlarda buharlaştırıcı kontrolünün de yapılması gerekiyor. Biriken yabancı maddeler aracın çok yakmasına ya da çalışma şeklinin rahatsız olmasına neden olabilecektir.

Otomobiller için ateşleme sistemi çok önemlidir. LPG’ de ateşleme sistemine bağlı olarak çalıştığından dolayı bu sistemin düzenli bakımlarda yapılması şarttır. Aracın buji ve buji kablolarının da mutlaka bakılarak değiştirilmesi gereklidir. Periyodik bakımları yetkili bir serviste yaptırmak her zaman mantıklı olacaktır. Çünkü LPG’de gaz ayarının tutturulabilmesi ve aracın problemsiz bir şekilde çalışması düzenli bakım yapılmasıyla mümkündür.

11 Eylül 2019
528 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al