2019 Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar?

2019 Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışık trafikte düzeni sağlayabilmek amacıyla geliştirilmiş olan bir sistemdir. Trafiğin özellikle yoğun olduğu yerler ve saatlerde düzenli bir şekilde sürücülerin yollarına devam edebilmelerine olanak sağlayan bu sisteme uyma zorunluluğu vardır. Her sürücü trafikteyken mutlaka sinyalizasyon sistemlerine dikkat etmeli ve uymalıdır. Bizde bu yazımızda kırmızı ışıkta geçen ya da geçmeyi planlayanlar için ne kadar para cezasını gözden çıkarmaları gerektiğine dair bir yazı paylaşalım dedik. Ancak öncelikli olarak isterseniz trafik ışıklarına şöyle geçmişten günümüze bir bakış yapalım.

Trafik Işıklarının Tarihçesi

İlk olarak elektrikli lambanın kullanılması 1920’li yıllara dayanıyor ancak dünyada kullanılmaya başlanması ise 1870 yılında o dönemde kullanılan atların birbirine çarpmasını önlemekti. Londra’nın merkezinde yer alan bu sistem bizim ülkemize ise 1929 yılında gelmiştir.

Kırmızı Işık Nedir?

Kırmızı ışık otomobil ve yayaların kara yolundaki düzenini sağlamak amacıyla geliştirilmiş ve kırmızı ışığın yanmış olması demek o yolda trafiğin kapalı olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla burada bir kaza riski ortadan kaldırılmış ya da en aza indirilmiş olur. Kırmızı rengin seçilmesi ise ölümü ve yaralanmayı yani kanı çağrıştırdığı için seçilmiştir. Yolculuk eden bir sürücü ilerideki kırmızıyı daha net bir şekilde görür ve caydırıcılık burada önemli olur. Ancak siz aracınızla bu ışığa uymadığınızda ise bunun bir cezai yaptırımı söz konusu olacaktır.

Kırmızı Işıkta Geçtiğiniz Nasıl Tespit Edilir?

Kırmızı ışıklar kadar bu ışıkların kontrolü de önemlidir ve belli bir sistem çerçevesinde yapılır. Örneğin bir sürücünün kırmızı ışıkta geçmesi teknoloji sayesinde çok basit bir şekilde tespit edilmiş olacaktır. Günümüz dünyasında her yerde olan bu sistem ile birlikte kara yolunda bir düzende sağlanmıştır. Bahsettiğimiz gibi sistemler gelişmiş olduğundan dolayı artık her kırmızı ışıkta bile kamera sistemi vardır ve bu sayede kurala uymayan sürücü de cezalandırılmış olacaktır. Sonuç olarak kırmızı ışıkta geçmek istediğiniz zaman 2918 Sayılı Kara yolları Trafik Kanunu’nun 47/1-b maddesine göre 291 TL para cezası ve 20 ceza puanıdır. Eğer ki sürücü 1 yıl içerisinde 3 kez kırmızı ışığı ihlal ederse bu durumda 30 gün süre ile ehliyetine el konulur.

19 Ağustos 2019
548 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al