Çarpan Aracın Trafik Sigortası Yok Ne Yapabilirim?

Çarpan Aracın Trafik Sigortası Yok Ne Yapabilirim?

Kaza anında aracın trafik sigortası yoksa elbette ki bunun yaptırımları olacaktır. Bunun için başlığımızı aslında kaza sırasında trafik sigortası yoksa hangi yaptırımlar uygulanır şeklinde belirtmek daha mantıklı olacaktır.

Kaza sırasında aracın trafik sigortası yoksa doğrudan trafikten men edilir ve bu sayede aracın otoparka çekilmesi sağlanmış olacaktır. Aslına bakarsanız araç muayenesi sırasında istenilen evraklar arasında trafik sigortası da bulunur. Ancak aracın muayenesinin yapılması sonrasında sigortası bitmişse bu durumda araç trafikte yakalanmadığı surece bu durum fark edilmez. Dolayısıyla trafik sigortasını yaptırmamış olan bir sürücü haklı olduğu kazada bile haksız çıkacaktır.

Trafik sigortası fiyat teklifi için tıklayın 

Kaza sırasında trafik sigortası yoksa bunun cevabını iki yönlü olarak vermek gerekiyor. Hasarın karşı tarafa verilmesi durumunda karşı araç kendi kasko sigortasını işleme alır ve kendi aracındaki zararın tazminini bu şekilde gerçekleştirir. Eğer karşı tarafta bulunan araçta kusur yoksa bu durumda hasarı sigorta şirketi karşılar işte burada karşı tarafın sigortası olmadığında bu durumda rücu etme hakkını elinde bulundurur. Rücu edilmesi durumunda ise sigorta şirketi ödemiş olduğu tazminat tutarını karşı taraftan ister. 

Trafik Sigortanızı İhmal Etmeyin!

Değerli sürücüler kendi cebinizi ve sevdiklerinizi düşünüyorsanız kesinlikle trafik sigortanızı ihmal etmeyin.

Bu sayede kaskolu aracın sahibi hasarsızlık indiriminden yararlanamaz ve zarar gören hasarını karşılamış olduğu için sigorta şirketi ödemiş olduğu parayı trafik sigortası olmayan kişiden tazmin yoluna gider. Yani bu durumda kaza sonrasında zararlı çıkan tek kişi vardır o da sigortasını yaptırmayan sürücüdür. Trafik sigortası yılda 1 kez yapılmak zorundadır ve 1 yıl boyunca devam eder. Dolayısıyla siz sigortanız vardı ve yaptırmayı unutmuşsanız yani gününü geçirirseniz bu durumda gecikme cezası ödemekle karşı karşıya kalırsınız. 

İkinci bir yol ise güvence hesabıdır. Kaza sırasında karşı tarafın seçebileceği farklı bir yol daha bulunuyor. Bu da güvence hesabının istenmesidir. Yani kaza sırasında herhangi bir şekilde bedensel bir hasar meydana gelmişse bu durumda zararın telafisi için güvence hesabı istenebilir.  Güvence hesabı trafik sigortası olmayan araçların vermiş olduğu zararların ya da kaza sonrasında zarar veren aracın bulunmaması halinde zarar gören tarafın korunmasını sağlamaktır.  

28 Ocak 2020
645 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al