Akut Dış Kulak iltihabı

Akut Dış Kulak iltihabı

Bakteriler ve bazen mantarlar kulak kanalının derisinde akut enfeksiyona neden olabilir. Belirtileri ise ağrı ve akıntıdır. Kulakta kızarıklık, şişme ve irin olup olmadığını anlamak için otoskopla bakılması gerekir.

Kalıntı giderme, antibiyotik kulak damlaları, su ve pamuklu çubukların kulaktan uzak tutulması ve ağrı kesiciler en yaygın tedavi biçimleridir. Enfeksiyon, genel veya akut dış kulak iltihabında olduğu gibi tüm kulak kanalını veya iltihap çıban veya sivilcede biriktiğinde olduğu gibi sadece küçük bir alanı içerebilir. Kötü huylu dış kulak iltihabı, kafatasının temporal kemiğine yayılarak kemik enfeksiyonuna neden olan nadir, çok şiddetli bir dış kulak enfeksiyonudur.

Dış Kulak İltihabı Nedenleri

Bakteriler, kulak kanalını bulaşabilir. Neden olduğu mantar kulak kanalı enfeksiyonu daha az yaygındır.  

Alerji, sedef hastalığı, egzama veya seboreik dermatiti olanlar da dahil olmak üzere bazı kişiler özellikle akut dış kulak iltihabına yatkındır.

Kulak kanalı enfeksiyonu için yaygın risk faktörleri şunları içerir:

  • Kulak kanalını temizlerken yaralamak
  • Kulağa su girmesi, özellikle yüzerken ( yüzücü kulağı denir )
  • Kulak tıkacı veya işitme cihazı kullanımı (özellikle bu cihazlar uygun şekilde temizlenmediyse)
  • Kulağa saç spreyi veya saç boyası gibi tahriş edici maddeler bulaşması

Kulağı temizlemek için pamuklu çubukların kullanılması kulak kanalı enfeksiyonu için çok yaygın bir risk faktörüdür. Bu nedenle kulak kanalına pamuklu çubuklar yerleştirilmemelidir.

Dış Kulak İltihabının Semptomları

Akut dış kulak iltihabının semptomları arasında ağrı, kızarıklık ve akıntı bulunur. Akıntı hoş olmayan kokulu ve beyaz veya sarıdır ve kulaktan akar. Kulak kanalında şişlik veya hafif şişlik olmayabilir veya ciddi vakalarda tamamen kapalı şişmiş olabilir. Kulak kanalı şişer veya iltihap ve döküntü ile dolarsa, işitme bozulur. Genellikle, dış kulak (kulak kepçesi veya kulak kepçesi) çekilir veya çekilirse veya kulak kanalının önündeki deri kıvrımı ve kıkırdağa baskı yapılırsa (tragus) kanal hassaslaşır ve ağrır.

Mantar kulak kanalı enfeksiyonu ağrıdan daha yoğun kaşıntıya neden olur ve insanların kulakta dolgunluk hissi vardır. Mantar enfeksiyonu kulak kanalında genellikle pamuk benzeri bir materyalle çevrelenmiş grimsi siyah veya sarı noktaların oluşmasına neden olur.

21 Kasım 2020
334 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al