Erkek Çocukların Büyümesi Ne Zaman Durur?

Erkek Çocukların Büyümesi Ne Zaman Durur?

Büyümenin sadece boyla ilgili olmadığını da unutmayın. Çocuğunuz gençlik yıllarında büyüdükçe ve olgunlaştıkça, birçok karmaşık ve bazen şaşırtıcı değişiklikler yaşayacaktır. Süreci tahmin ederken ve gelişimini izlerken, muhtemelen birçok sorunuz olacak.

Ergenlikte büyüme ne zaman başlar? Çocuğunuzun düzgün büyümediğini nasıl anlarsınız? Ve son olarak, çocuğunuz büyümeyi ne zaman bitirecek?

Erkek Çocuklarda Büyüme

Büyüme ve fiziksel olgunlaşma söz konusu olduğunda tüm çocukların kendi özel zaman çizelgeleri vardır ve kendi eğrilerini takip ederler. Bununla birlikte, kızlar genellikle ergenliğe erkeklerden bir ila iki yıl önce başlar ve biter.

Erkek çocuklar genellikle ergenliğe 11 veya 12 yaşlarında başlar. Ergenlik başladığında, süreç yaklaşık dört yıl sürer ve bu noktada en önemli büyüme sona erer. Bu nedenle, çoğu erkek çocuk yaklaşık 16 yaşına geldiklerinde büyür, ancak bazı erkek çocuklar 18 yaşına gelene kadar tam yetişkin boylarına ulaşmazlar.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Erkeklerde Ergenlik Ne Zaman Başlar?

Kızlarda 8–13 yaş arası ergenlik başlayabilir, erkekler ise genellikle 11 ila 14 yaş arasında ergenliğe girmeye başlarlar. Çoğu erkek çocuk bu sürece 14 yaşında başlamıştır ve o zamana kadar çocuğunuzda ergenlik belirtileri görmezseniz.

Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik sadece boy uzamasıyla ilgili değildir: birçok önemli bedensel değişikliği kapsar. Bu değişikliklerden bazıları, çocuğunuzun hakkında konuşması garip veya rahatsız edici görünebilir.

Erken İşaretler

  • Erkek çocuklarda ergenliğin ilk belirtisi testislerin genişlemesinin yanı sıra skrotumun koyulaşması ve derisinin incelmesidir. Bir başka erken işaret, penisin tabanında kasık kıllarının ortaya çıkmasıdır.
  • Testisler büyümeye devam eder, koltuk altı kılları, yüzdeki kıllar ve bacak ve kol kıllarında kalınlaşma izler; göğüs kılları genellikle en son görünür.
  • Penis, 13–18 yaşları arasında tam büyüme ile birlikte önce uzunluk, sonra genişlik olarak büyüyecektir.
  • Çoğu erkek çocuk bu süre zarfında sivilcelenir.

Ergenlik Döneminde Büyüme Atakları

Aslında ergenlik, erkek çocuklarınızın toplam büyümesinin en az %25’inin gerçekleşeceği dönemdir. Erkek çocukların büyüme ataklarının zirvesi, genellikle ergenliğin başlangıcından yaklaşık iki yıl sonra, ergenliğin ikinci yarısında meydana gelir. Bu süre zarfında, yılda yaklaşık 3 cm büyüyebilirler. Çoğu büyüme, 16 yaşına geldiğinde sona erer, ancak 18 yaşına kadar büyümeye devam edebilirler.

12 Eylül 2021
9 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al