Küçük Kazalarda Kaskoyu Bozdurmak Mantıklı mı?

Küçük Kazalarda Kaskoyu Bozdurmak Mantıklı mı?

Araç sahiplerinin kasko yaptırmasının amacı meydana gelebilecek küçük ya da büyük kazalarda kendisini, sevdiklerini ve araçlarını güvene alabilmektir. Ancak bazen yaşanılan küçük kazalarda kaskolu araç sahiplerinin araç kaskosunu bozdurup bozdurmamak konusunda tereddütler yaşadığını da biliyoruz. Çünkü kaskolu bir araç kaza yapar ve bu önemsiz bir kaza olarak görülürse bu durumda bir sonraki yıl kasko sigortası yapılırken daha fazla ödemek zorunda kalacaklardır. Bunun için kaskonun ne zaman bozdurulup bozdurulmayacağı konusu kazada ortaya çıkan rakamlara göre olacaktır. Bunun için kaza yapmışsanız öncelikli olarak kazanın ne boyutta olduğuna bir bakmanız gerekiyor. Yani 100 TL’lik bir zarar için aracın kaskosunu bozdurmaya değmez, lakin 10 bin liralık bir masraf meydana gelmesi halinde mutlaka kaskodan destek almak gerekir.

Aracınızdaki küçük kazanın kasko sayesinde yaptırılmış olmasının bir diğer sakıncası da aracınızın bundan sonraki tramer sorgulamalarında kazanın ortaya çıkacağı ve hatta fiyatlarında yüksek olacağını göreceksiniz. Bunun için kaskolu aracın kaskosunun bozulması aracın ikinci el değerini düşürecektir.

Kasko Cam Hasarını Karşılar mı?  

Şimdi burada teknik bir konudan bahsetmek istiyorum ki bu işlem aslına bakarsanız birazda yükseltiliyor. Yani aracınızla kaza yaptınız ancak kazanın tutarı 1000 TL, eğer ki siz kaskonuzu bozdurursanız bu durumda sigorta firması kazanın bedelini 2 bin 3 bin lira olarak gösterir ve bu da sizin için önemli bir değer kaybı anlamına gelecektir. 

Kaskonuzun bozdurulup bozdurulmaması gerektiğine verilecek olan kararlar işlemlerin mini onarım ile yapılıp yapılamayacağına dikkat ettirmeniz gerekiyor. Bazı kazalarda bazı bölgeler mini onarım kapsamına girerken diğer masraflar sizin tarafınızdan ödenecektir. Bunun için kaskonuzu bozdurmadan önce mutlaka dikkatli bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor.

Kaskoyu Kullanmayacaksam Neden Kasko Yaptırayım Ki?

Aslında başlığımız çok haklı ve mantıklıdır. Ancak olaya şuradan baktığınızda siz aracınızı yeni almışsınız ve daha siz binmeden kaza yaptınız ve ortaya böyle bir zarar çıktı. Doğrudan sıfır aldığınız aracın bile fiyatı düşük olacak ve bu da sizin zarar etmenizi sağlayacaktır. Bunun için kaskonuzu bozdurmadan önce bir maliyet hesaplaması yapmak her zaman mantıklı bir tercih olacaktır.

27 Ocak 2020
612 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al