Arabadaki Klima Kokusu Ne İfade Ediyor ve Nasıl Onarılır?

Arabadaki Klima Kokusu Ne İfade Ediyor ve Nasıl Onarılır?

Arabanızdaki klimayı açtığınızda, tuhaf veya iğrenç olan belirgin bir kokusu alır mısınız? Durum buysa, o zaman araç klimanız da sorun var demektir. Klimanızdan gelen belirli kokuları algılamanın ve bulmanın bazı yolları vardır. Çoğu zaman bu kokular arabanızın klimasındaki bir miktar hasarın sonucudur. Ayrıca, araç klimanızın koku yaymasının birkaç nedeni vardır.

Küf ve Bakteriler

Klimanızı açtığınızda farklı bir koku olmasının sebeplerinden biri muhtemelen havalandırma menfezlerinizde küf oluşumudur. Arabanızdaki küf kokuları bakteri üremesinden kaynaklanıyor olabilir. Araba yaşlandıkça bakteri, küf, mantar ve mikro organizmalar büyümeye başlayabilir. Bu bakterilerin büyümesi genellikle buharlaştırıcı üzerindeki kontrol panelinin arkasındadır. Bakteri klima ünitesinden istenmeyen bir kokuya neden olur. Ayrıca, klima sık sık kullanılmazsa, bu da bakteri üremesine neden olabilir.

Hksigorta.com’dan Ankara kasko sigortası teklifinizi alabilirsiniz. Aracınıza ve kesenize en uygun teklifleri sizler için çok kısa sürede hazırlıyoruz.

Gaz Sızıntısı

Arabanızın klimasını her açtığınızda gaz kokusu alıyorsanız, arabanızda gaz kaçağı olabilir. Klima ünitenizi açtığınızda, gaz kokusu klimanın aldığı temiz havaya emilir. Bu sorunu çözmek için sızıntıyı gidermeniz gerekir. Gaz sızıntısı olup olmadığını kontrol edebileceğiniz birkaç alan vardır. Sızıntının bu bölgede olup olmadığını görmek için motorunuzun yakıt basınç regülatörünü inceleyin. Ayrıca motor bölmesindeki yakıt enjektörü “O” halkalarını herhangi bir sızıntı için kontrol edebilirsiniz. Gaz sızıntılarına neden olabilecek herhangi bir delik olup olmadığını görmek için egzoz borularınızı ve susturucunuzu kontrol etmeniz de önerilir.

Kirli Hava Filtreleri

Hava filtreleriniz de tuhaf bir araba kliması kokusuna neden olabilir. Düzgün temizlenmezse, hava filtresi kir, durgun su, toz akarları ve diğer zararlı kirleticileri toplayabilir. Bu, klimanızı her açtığınızda kötü bir kokuya neden olabilir. Sadece eski filtreyi yenisiyle değiştirip klima ünitenizin hava filtresini düzenli olarak temizleyerek bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Antifriz

Arabanızdaki soğutma sistemi güzel kokuyorsa, ünitenizi hemen kontrol ettirmelisiniz. Tatlı koku genellikle toksik sıvı etilen glikol veya antifrizin nedenidir. Bu koku, soğutma sistemindeki bir sızıntının sonucudur. Sızıntı ısıtıcı peteğinden, borudan veya hortumdan, soğutucu muhafaza ünitesinden veya radyatörden gelebilir.

09 Nisan 2021
214 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al