Trafik Sigortası Tedavi Masraflarını Karşılar mı?

Trafik Sigortası Tedavi Masraflarını Karşılar mı?

Trafik sigortasının zorunlu bir sigorta olduğu bilinir. Bu nedenle de sürücüler herhangi bir kazaya karışmaları halinde suçluda olsalar karşı tarafta oluşacak hasarların sigorta firması tarafından karşılanacağını bilirler. Dolayısıyla bu sürüş esnasında konforu da beraberinde getirir. Aksi takdirde sürüşün vermiş olduğu tedirginlik ciddi bir rahatsızlık yaratacak ve hata ihtimali de daha yüksek olacaktır. Trafik sigortasının yapılmasının amacı üçüncü kişilerin zararlarının karşılanmasıdır. Trafik sigortası olmayan bir aracın da hiçbir şekilde trafiğe çıkması mümkün değildir. Yapılan trafik sigortası yalnızca yurt içinde geçerlidir. Bunun içinde yurtdışınıza bu sigortayla çıkmanız mümkün olmayacaktır. Bu şekilde çıktığınız zaman ise aracınız güvence altına almaz. Trafik sigortasındaki bu limitler poliçeye göre değişiklik gösterebilir. Bunun için bir kaza yapılması halinde limitler kazanın boyutlarına göre değişecektir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı?

Trafik sigortasında farklı teminatları bulunuyor. bu teminatları ise üç başlık altında toparlamak mümkün olacaktır. Bunları belirtecek olursak birincisi kişi başına vefat ve tedavi teminatı, kaza başına vefat ve tedavi teminatı ve araç kaza başına maddi hasar teminatı şeklinde olacaktır. 

Kişi başı vefat ve tedavi teminatı: Trafik sigortasında kazada karşı tarafta bulunan yararlanan ya da vefat eden herkes için masrafların karşılanır.

Kaza başına vefat ve tedavi teminatı: Trafik sigortası ise hasarın yaşandığı kazadaki her bireyin vefat ve tedavi masraflarını kapsar.

Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı: Hasar veya kaza durumunda karşı tarafa verilen maddi zararı karşılar.

Kaza Sonrasında Masraflar

Trafik kazalarında her yıl binlerce insan hiç beklenmedik şekilde kaza yapıyor ve yaralanıyor. hatta kaza neticesinde hayatını kaybedenlerde var. Trafikte ne kadar dikkatli olursanız olun ve teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlemiş olsun kazaların da önüne geçilmemiş olacaktır. Trafik kazasında yaralıların tedavileri SGK’ya verilmiştir. yani eğer ki siz kaza yaparsanız bu durumda karşı tarafın hasar masraflarını sigortanız tedavi masraflarını da SGK üstlenmiş olacaktır. Fakat sigorta şirketleri daha sonrasında bu ücretleri sigorta firmasına ödemek durumundalardır. Trafik kazasında karşıdaki bir kişi ömür boyu bedenen sakatlanmışsa bu durumda masraflar ölüm ve sakatlık teminatı üzerinden alınmaktadır.

16 Şubat 2019
474 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al