Konut Kredisi Peşinatı Ne Kadar?

Konut Kredisi Peşinatı Ne Kadar?

Yeni bir ev buldunuz ve hoşunuza gitti, ama evi peşin alacak gücünüz yok. O zaman ilk yapacağınız şey konut kredisi almak oluyor. Ama konut kredisi peşinatı ne kadar? bir fikriniz yok. Çünkü bankadan ev alırken kredi talep ettiğinizde maalesef kredinin tamamını alamıyorsunuz. Üstelik evin krediye uygun olup olmadığı da ekspertiz incelemesi neticesinde karar verilecek. Bunları geçelim ve evin krediye uygun olduğunu düşünelim bu kez de bir ön şart karşınıza çıkıyor o da evin bedelinin % 20’sini peşin olarak vermeniz. Yani bankalar yeni bir ev almak istediğiniz de alacağınız konutun % 80’ine kadar kredi veriyor. Bunun içinde sizin biraz para biriktirmeniz şart. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak alacağınız evin değeri 200 bin TL ve sizin biriktirmeniz gereken miktar 40 bin TL. Geri kalan 160 bin TL için bankaya kredi başvurusunda bulunmuş oluyorsunuz.

Konut Kredisi ve Peşinat

Eğer sizin peşinat için birikmiş bir paranız yoksa o zaman sizin için önerimiz olacak. Eşinizden dostunuzdan para almak sizi zorlayacak çünkü onların istediği zaman içerisinde geri vermeniz çok mümkün değil çünkü aynı zamanda evin kredisini de ödemeye başlayacaksınız. Bunun için kalan 40 bin liralık bölüm için ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Pek çok insan ev alırken bunu yapıyor. Ama bunu yaparken mutlaka dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. çünkü iki krediyi bir arada ödemeniz gerekli. Borcunuzla gelirinize baktığınız zaman burada % 40’lık bir bölüm olacak yani borcunuz gelirinizin %40’ını geçmemesi gerekiyor.

Ankara konut sigortası teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konut Kredisi Kullanım Şartları

Konut kredisi diğer kredi türlerinde olduğu gibi yine kredi notunuza bakılıyor ve bunun içinde sicilinizin mutlaka yüksek olması gerekli. Yani bankalar konut kredisi kullanımında satın alınan evi teminat olarak alırlar. Bu durumda siz borcu ödemediğiniz de otomatik olarak eve el konulur. Lakin buna rağmen sizin kredi siciliniz bozuk ise banka bu durumda size konut kredisi vermek istemeyecektir.

  • Satın alacağınız eve ait kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu o
  • Maaş bordrosu
  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgah 

19 Haziran 2020
320 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al