KOAH Belirtileri Nelerdir?

KOAH Belirtileri Nelerdir?

KOAH semptomları, yaygın olarak sigara içimi olmak üzere, solunan maddeler nedeniyle meydana gelen akciğer hasarı miktarına bağlı olarak değişir. Semptomlar genellikle yavaş gelişir ve önemli bir hasar olana kadar ortaya çıkmaz. Belirtiler gelip gidebilir ve yoğunlukları değişebilir. Bir alevlenme, semptomların kötüleşmesidir. Bu durumda KOAH ilacınızı değiştirmeniz gerekebilir. KOAH’ınız varsa yapabileceğiniz en önemli şey sigarayı bırakmaktır.

KOAH semptomları

Kronik öksürük

Öksürük, vücudun solunum yollarını ve akciğerleri mukus ve diğer tahriş edici maddeler ve sekresyonlardan  temizleme şeklidir. Mukus genellikle şeffaftır. Ancak KOAH’lı kişilerde sarı renkte olabilir. Öksürük sabahları en kötüsüdür. Egzersiz yaptığınızda veya sigara içtiğinizde daha fazla öksürebilirsiniz. Soğuk algınlığı veya grip gibi başka hastalık belirtileri olmasa bile öksürük her gün devam edebilir.

Hırıltı

Dar veya engellenmiş hava geçitlerinden nefes verirken, genellikle bir ıslık veya müzik sesi duyarsınız. Buna hırıltı denir. KOAH’lı kişilerde, çoğunlukla hava yollarını tıkayan aşırı mukustan kaynaklanır. Hava yollarının daralması da buna neden olabilir. Hırıltılı solunum, mutlaka KOAH olduğunuz anlamına gelmez. Ayrıca astım veya zatürre belirtisi de olabilir.

Nefes Darlığı

Akciğerlerinizdeki hava yolları iltihaplanıp hasar gördükçe ve daralmaya başladığında, nefes almakta veya nefesini tutmakta zorlanabilirsiniz. Bu KOAH semptomu en çok artan fiziksel aktivite sırasında belirgindir. Yürümek, basit ev işlerini yapmak, giyinmek veya banyo yapmak gibi rutin günlük işleri daha zor hale getirebilir. En kötüsü, siz dinlenirken meydana gelebilir.

Yorgunluk

Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, genellikle kan dolaşımınıza ve kaslarınıza yeterince oksijen alamazsınız. Gerekli oksijen olmadan, vücudunuz yavaşlar ve yorgunluk başlar. Ayrıca ciğerleriniz oksijeni içeri almak ve karbondioksiti dışarı atmak için fazladan çalıştığı ve böylece enerjinizi boşalttığı için yorgun hissedebilirsiniz.

Sık Solunum Yolu Enfeksiyonları

KOAH’lı insanlar bakteri ve virüslerle savaşmakta daha fazla güçlük çektikleri için, bronşit ve zatürre gibi akciğer enfeksiyonları için daha büyük risk altında olabilirler. Enfeksiyonlardan tamamen kaçınmak zor olsa da, KOAH’ınızı yönetmek, sigarayı bırakmak ve doğru aşıları yaptırmak riskinizi azaltabilir.

Kilo Kaybı

Uzun süredir KOAH’ınız varsa, kilo verdiğinizi fark edebilirsiniz. Vücudunuzun nefes almak ve akciğerlere yeterince hava almak için ihtiyaç duyduğu ekstra enerji, vücudunuzun aldığından daha fazla kalori yakarak kilo vermenize neden olabilir.

Hksigorta.com’dan Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifi alabilirsiniz.

16 Aralık 2020
384 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al