Araç Yağ Değişimi

Araç yağ değişimi, araç sahibi olmanın birçok sorumluluğundan sadece biridir, ancak arabanızı bakımlı tutmak için çok önemlidir.

Uzmanlar şimdi her üç ayda bir veya her 5.000 km’de bir standart yağ değişimi yapılması gerektiğini belirtiyor. Ancak bazı yağlar 15 bin km mesafeye kadar götürdüğü için bu aslında sizin hangi yağı seçtiğinizle doğrudan alakalı bir durumdur.  Bir aracın yağını gerektiğinden daha sık değiştirirseniz bu arabanıza daha iyi baktığınız anlamına gelmez, yani boşa para harcamaktan başka bir şey değildir.

Bir otomobilin yağ değişim takvimi şu şekilde olmalıdır.

  • Her 3.000 km
  • Her 5.000 – 7.500 km
  • Her 10.000 ile 15.000 km  

Her şey sürüş alışkanlıklarınıza bağlıdır. Sürüş rutininiz çoğunlukla 10 km veya daha kısa yolculuklardan oluşuyorsa, iki nedenden dolayı yağınızı her 3.000 km’den daha sık değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Yüksek, sabit hızlarda uzun yolculuklar yapmıyorsanız  motorunuz sistemde biriken yoğuşmayı kaynatmak için yeterince ısınmıyor demektir. Bu, yağın daha hızlı parçalanmasına neden olabilir. Motorunuzdaki aşınma ve yıpranmanın çoğu, arabanızı çalıştırdığınızda meydana gelir ve çok uzağa gitmiyorsanız, sürüşünüzün çoğu motorunuz için çok zor olan türdendir. Daha sık yağ değişimi, hasarı en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Kısacası, arabanızı seyrek olarak, önerilen servis aralığının kilometresinden çok daha az bir sürede sürüyorsanız, yağ zamanla azaldığı için yine de yılda iki kez yağınızı değiştirmelisiniz.

Bazı otomobil uzmanları, 3.000 km aralığının gerçekten de yağ değiştiren dükkânların yararına olduğunu, çünkü ne kadar sık ​​gelirseniz o kadar çok para kazandıklarını öne sürüyorlar. Yine de, bu aralığı öneren eski model bir arabanız varsa, muhtemelen ona bağlı kalmak daha iyi olacaktır.

Arabanız yeniyse ve genellikle 20 dakika veya daha fazla sürüyorsanız yağ değişimleriniz arasındaki süreyi artırmak için birincil adaysınız. Arabanız daha eskiyse, üreticinin önerdiği bakım programına uymak en iyisidir. Sentetik yağ, normal yağdan çok daha pahalı olmasına rağmen, daha fazla faydası vardır. Normal petrolden daha iyi performans gösterir ve çevre için daha iyidir.

Hksigorta.com’dan Ankara trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. Aracınıza en uygun ve kurtarıcı hizmetli trafik sigortaları tek tık uzağınızda.

05 Ekim 2020
310 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al