Damar (Vasküler) Hastalığı Nedir?

Damar (Vasküler) Hastalığı Nedir?

Vasküler hastalık, vücudun kan damarlarını etkileyen bir süreçtir. Bu durum, kan akışının tıkanması veya yetersiz kan akışı sonucunda ortaya çıkan birçok farklı sağlık sorununun riskini artırır. Vasküler hastalık vücudun herhangi bir kan damarını etkileyebilir. Genellikle zamanla yavaş yavaş gelişir ve ilerleyene kadar genellikle belirgin semptomlara neden olmaz. Vasküler hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler arasında sigara içmek, hipertansiyon, hareketsiz yaşam tarzı, yüksek kan kolesterolü ve yağ seviyeleri ve kalıtsal bir eğilim bulunur.

Vasküler hastalık yaygındır ve vücudun birçok bölgesini ve çeşitli kan damarlarını etkiler. Tedavi, yaşam tarzı stratejilerini, ilaçları ve bazen ameliyatı içerebilir.

Vasküler hastalığın vücuttaki birçok kan damarını ve kan damarı türlerini etkilemesi yaygındır. Ancak sıklıkla, spesifik vasküler hastalık türleri semptomlara veya tanı testlerine dayalı olarak tanımlanır.

Vasküler Hastalık Türleri

Periferik arter hastalığı: Bu durum bacaklardaki veya kollardaki atardamarları etkiler ve yara iyileşmesi ve/veya klodikasyon ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Koroner arter hastalığı: Kalpteki atardamarların hastalığı , kalp krizine neden olabilecek kan pıhtılarına zemin hazırlayabilir. Bazen kalpteki bir kan damarı CAD nedeniyle ciddi şekilde daralabilir veya tamamen tıkanabilir.

Karotis hastalığı: Karotis arterlerinin hastalığı beyne giden kan akışının azalmasına neden olabilir ve beyne giden kan pıhtılarının riskini artırarak felce neden olabilir.

Serebrovasküler hastalık: Beyindeki kan damarlarının daralması, bir kan damarının tamamen tıkanmasına neden olabilir ve bu da felce neden olabilir.

Pulmoner vasküler hastalık: Pulmoner hipertansiyon, şiddetli kalp veya akciğer hastalığı ile gelişebilir, bu da solunum hastalığı ve genel sağlığın kötüleşmesine ve genellikle solunum bozukluğuna neden olur.

Retinopati: Diyabet ve hipertansiyon gözlerdeki kan damarlarında daralma ve düzensizliğe yol açarak görme kaybına neden olabilir. 

Kronik venöz yetmezlik: Damarların hastalığı ekstremitelerde (özellikle bacaklarda) şişmeye ve ayrıca rahatsızlığa neden olabilir.

Renal arter hastalığı: Böbreklerin kan damarları, kronik hastalık nedeniyle daralabilir ve hasar görebilir, bu da potansiyel olarak bir veya her iki böbreğin böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Raynaud hastalığı: Bu durum, kan damarlarının aralıklı olarak daralması ile karakterizedir ve yaşam tarzı alışkanlıkları ile ilişkili değil, kalıtsal olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, semptomlar sigara içmek gibi yaşam tarzı alışkanlıkları ile daha da kötüleşebilir.

Varisli damarlar: Ekstremite damarlarının şişmesi damarların görünür olmasına neden olabilir.

06 Eylül 2021
165 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al