Trombosit Nedir ve Trombosit Sayımı

Trombosit Nedir ve Trombosit Sayımı

Trombosit kan sayımı, kandaki ortalama trombosit sayısını ölçen bir kan testidir. Trombositler kanın yaraları iyileştirmesine ve aşırı kanamayı önlemeye yardımcı olur. Yüksek veya düşük trombosit seviyeleri ciddi bir durumun işareti olabilir.

Ortalama trombosit sayımı kan testi tam kan sayımı testinin bir parçasıdır. Bir CBC, vücuttaki farklı kan hücrelerinin sayısı hakkında önemli bilgiler ortaya çıkarır.

Trombositler, megakaryositler adı verilen kemik iliğinde yapılan daha büyük hücrelerin fragmanlarıdır.

Trombosit Sayımı Testi Nedir?

Ölçüm, bir kişinin ortalama olarak mikrolitre başına sahip olduğu trombosit sayısını gösterir.  İdeal trombosit aralığı, çoğu sağlıklı insanda mcL başına 150.000 ila 400.000’dir. Düşük trombosit sayısı trombositopeni olarak bilinir. Yüksek trombosit sayısı trombositoz olarak bilinir.

Test kendi başına veya bir CBC testinin parçası olarak yapılabilir. Doktor, bir kişinin trombosit sayısını etkileyen bozukluğu olduğundan şüphelenirse, trombosit sayımı testi gerçekleştirir.

Test, kol veya eldeki bir damardan kan alınarak yapılır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Bir damardan kan örneği almak birkaç dakika sürer ve minimum rahatsızlığa neden olur. Bazen, bazı insanlar kan çekilirken veya kısa bir süre sonra mide bulandırıcı veya sersemlemiş hissedebilirler. Yavaş, derin nefes almak genellikle bu duyguları yatıştırmak için yeterlidir.

Bazı kişilerde küçük bir iz veya morluk oluşabilir. Çoğu insan testten sonra kendini iyi hisseder, ancak bazıları iğne ucunun bulunduğu yerde 1 ila 2 gün boyunca hafif ağrı yaşar.

Test çok güvenlidir ve komplikasyonlar nadirdir. Kanama bozukluğu olan kişiler, doktorlarına herhangi bir kanama sorunu öyküsü hakkında bilgi vermelidir.

Sonuçları geri almak için geçen süre değişir.

Acil durumlar veya ameliyat olmak üzere olan kişiler için testi uygulayan hastaneler, sonuçları neredeyse anında alır. Bir doktorun ofisi dışarıdaki bir laboratuvarda testi istediğinde, sonuçları almak birkaç gün sürebilir.

Trombosit Sayınızın Yüksek Olması Ne Anlama Geliyor?

Bir şey kemik iliğinin çok fazla trombosit yapmasına neden olduğunda yüksek trombosit sayısı meydana gelebilir. Nedeni bilinmediğinde, buna birincil veya temel trombositoz denir. Fazla trombositler bir enfeksiyon veya başka bir durumdan kaynaklandığında buna ikincil trombositoz denir. Bir kişinin kanı, çok fazla trombosit içerdiğinde daha kolay pıhtılaşır.

13 Mart 2021
25 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al