Kışın Araç Kullananlara Tavsiyeler

Kışın Araç Kullananlara Tavsiyeler

Her sürücü kışın aracıyla ilgili tedbirleri almak zorundadır. Dolayısıyla tedbirinizi önceden almış olmak sizi her zaman hazırlıklı kılar. Nasıl havalar soğumaya başladığında hemen kalın kazaklarımızı, kışlık botlarımızı ve montlarımızı çıkarmaya başlıyorsak bu durum aynen araçlar içinde geçerlidir. Aracınızı kışa hazırlamak için öncelikli olarak kışlık bakımlarının eksiksiz bir şekilde yapılmasıyla başlar. Aracın yağı, suyu, filtreleri gibi hareketi destekleyecek olan bakımların özenli bir şekilde ve zamanında yapılması şarttır. Kış demek yağmur, kar, soğuk ve don demektir. Bunun içinde bahsedeceğimiz konu sadece aracınız için değil aynı zamanda can güvenliğiniz içinde önemli bir ayrıntıdır.

Buğulu Camlar

Kışın sürücüler genelde otomobillerinin temiz olduğuna dikkat etmezler. Çünkü aracı yıkadıktan sonra çabuk kirleniyor olması boşa geçirilmiş olan bir zaman gibi değerlendirilir. Oysa ki otomobilin camlarının kışın mutlaka temiz olması gerekir. Çünkü bu sayede görüş mesafenizde genişlemiş olacaktır. Soğuk havada aracı çalıştırdıktan bir müddet sonrasında aracın camlarında buğulanma meydana gelecek bu da ister istemez görüşü sıfıra kadar indirecektir. Bunun için aracınızdaki ısı dengesini mutlaka korumalısınız. Özellikle de yağmur sonrasında bu durumu çok sık rastlayacaksınız. Günümüz teknolojisiyle üretilmiş olan araçlarda buğu çok hızlı bir şekilde açılırken eski araçlarda kendi öneminizi kendiniz almanız gerekiyor.  

Aydınlatıcılar

Kışın her sürücünün görüş mesafesi hava şartlarından ya da farklı nedenlerden dolayı düşecektir. Eğer ki siz aracınızın başka sürücüler tarafından fark edilmesini istiyorsanız aydınlatmalarınızın tamamının çalışıyor olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Parklar, sinyaller, stop lambaları ve sis lambalarınız mutlaka çalışıyor olmalı ve diğer araç ve yolcular sizi fark etmeli. Özellikle kışın motosiklet sürücülerinin bu konuda hassas hareket etmeleri ve giydikleri kıyafetlerin gece fark edilebilir olmasını tercih etmelidir.

Kontrollü Sürüş

Kışın araç sürerken mutlaka daha temkinli ve kuralcı hareket etmelisiniz. Unutmayın ki siz ne kadar zorlanıyorsanız karşı sürücülerde aynı şekilde sizi görmekte güçlük çekiyorlar. Bunun için aracınızla seyir halindeyken mutlaka hız kurallarını ihlal etmemeli ve daha yavaş seyretmelisiniz. Hızlı araç kullandığınızda ve yağmurlu bir yolda fren mesafenizin de uzayacağını asla unutmayın. Düşük hızda aracın kontrolü daha sağlam olur.

08 Nisan 2019
446 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al