Engelli Aracına Kasko İndirimi Var mı?

Engelli Aracına Kasko İndirimi Var mı?

Engelli vatandaşlara Türkiye’de araç alımları sırasında bir takım avantajlar sağlanıyor. Tamamen hayatlarını kolaylaştırmak maksadıyla yapılan bu uygulamalar sayesinde engelliler hayatın yükünden bir nevi kurtuluyor olsa da sağlanan avantajlar engel durumlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Engellilere sağlanan avantajlardan bir tanesi de araç alımları sırasında oluyor. Engel durumlarına göre ÖTV ya da MTV indirimi uygulanan kişi ulaşım konforunu daha da yükseltebiliyor.

Biz HKsigorta.com olarak engellilere sağlanan ÖTV ya da MTV indiriminden ziyade onların merak ettiği husus olan engelli aracına kasko indirimi var mı? Bu sorunun yanıtını inceleyelim istedik. Bilindiği üzere engelli ÖTV muafiyeti olabilmesi için engellinin % 90 oranında raporunun olması gerekiyor. ÖTV indirimi için ise en az % 40 oranında rapor sonucu olması yeterli.

Kasko teklifi Ankara

Engelli aracı alımı için istenen belge ve şartlar nelerdir?

Engelli araç alırken aracın kullanım durumunu gösteren tam teşekküllü rapor ve ehliyet olmak üzere iki evrak gerekiyor. Eğer ki araç engellinin adına alınacaksa o zaman alacak kişinin B sınıfı ehliyeti olması gerekir. Ortopedik araç alınacaksa engelli kişinin H ehliyetinin olması gerekir. 

Engelli Araçlarında Kasko ve Trafik Poliçesi

Sağlıklı araç sahipleri gibi engelli araç alacak olan kişilerin de trafik sigortası yapması mecburidir. Kasko sigortası ise engelliler içinde ihtiyaridir. Trafik primleri normal araçlardan ayrı olmadan hesaplanır ve poliçe buna göre kesilir. Fakat burada sigorta şirketinin risk kabul şartlarına göre değişebilir.

Bazı sigorta firmaları fiyat hesaplaması yaparken engelli araçlarını normal araçlarla aynı değerlendirirken bazıları ise engelli aracı olarak değerlendirdikleri için farklı fiyat verebilirler. Dolayısıyla burada engelli aracına kasko indiriminden bahsetmek mümkün değil inisiyatif sigorta şirketine bırakılmıştır. 

Engelli araçları için yapılan kasko sigortasının normal araçlara yapılan sigortadan hiçbir farkı yoktur yani herhangi bir muafiyet barındırmaz. Eskiden aracı engelli yakınları ya da engelli kişinin kullanması gerekiyordu, bugün ise bu şart kaldırılmıştır. Yani engelli aracı alan birisi engeli olmadan da akrabalık bağı olmadan da kullanılabilir.  

Araca Takılan Aparatta Teminat Dâhilinde Midir?

Engelli aracı fabrika çıkışı sonrasında takılan her turlu aksesuar ve aparat ek sözleşme ile belirtilmek zorundadır bu da ödenilecek olan primin tutarını değiştirebilir.

17 Şubat 2020
1.015 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al