Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür mü?

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür mü?

İnsanların kredi için talepleri farklı yönde olabilir. Mesela tatile çıkmak için kredi isteyebilir, alışveriş yapmak, evlenmek için kredi isteyebilirsiniz. Ya da rakamı daha da büyüterek ev alabilirsiniz, araba alabilirsiniz. İnsanlar ihtiyaçlarında nakit destek bulabilmeleri için kredi başvurusunda bulunurlar. Ve bu başvuru sonucunda da kredinin onaylanabilmesi için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Örneğin kredi çekecek olan kişinin 18 yaşını doldurması ve gelirini belgelemesi gerekir. Ayrıca her bankanın da kendine göre kredi verme politikası vardır. 

Ödemeleriniz sizin kredi performansınızı etkileyecek durumdur. Bunun içinde belirlenmiş olan bir takım kriterleri yerine getirdikten sonra talepte bulunabilirsiniz. Banka bu durumda sizin kredi sicil notunuza bakacaktır ve bu da sizin sonucunuzu belirleyen etkenlerdendir.

Kredi notunuzu bankaya karşı sizin finansal aynanız olacaktır. Eğer ki kredi notunuz 900’ün altında olursa bu durumda banka size kredi vermeyecektir. Bir bankanın müşterisine kredi verebilmesi için en aşağı 1200 ve bunun üzerinde notunuzun olması gerekiyor. Dolayısıyla bankalar sizin tüm finansal geçmişiniz hakkında bilgi sahibidir.

Kredi notu sizin tüm kredi ödemelerinizin zamanında ve düzenli olarak ödenmesiyle belirlenir. Buna kredi kartı borcu da dahildir. Eğer ki siz bankaya talebiniz sonrasında krediniz onaylanmıyorsa bu her başvurunuzda kredi notunuzun da biraz daha düşmesine neden olacaktır.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Neden Düşürür?

Bir kişi kredi başvurusunda bulunduğunda onaylansa da onaylanmasa da kredi notuna etki ediyor. Eğer ki sizin krediniz onaylanmamışsa o zaman güvensizlik sorunu ortaya çıkıyor. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta, findeks raporunuzu önceden sorgulayıp yeterli puanınız olup olmadığını kontrol etmek ve mutlaka gelir durumunuza göre, geri ödemesini kolayca yapabileceğinize bankaları inandıracak bir miktar için talepte bulunmak.

Kredi Başvurusunda Hayat Sigortası Yaptırmak gerekir mi?

Bankalar müşterilerine kredi imkanı sağlarken öncelikli olarak kendilerini garanti altına almaya çalışır. Onların yaptığı bir nevi parayla para kazanmak olduğundan dolayı birtakım belge, dosya ve sigorta gibi masraflar çıkarak kredi çeken müşterilerinden ekstra ödemeler almayı tercih ederler. Her bankanın faiz oranları değişik olabileceği gibi şartları da farklı olabilir. Yani bazı bankalar kredi talebinde hayat sigortası ve dosya masrafı gibi ekstra giderler çıkarırken bazı bankalar dosya masrafı vermeyerek yalnızca hayat sigortası yaparlar. Hayat sigortasının buradaki amacı ise sizin sağlık kontrollerinizi yaptırmanız değil ölüm meydana gelmesi durumunda masraflarınızın sigorta tarafından karşılanmasıdır.

Özel sağlık sigortası için bize https://hksigorta.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

22 Temmuz 2020
469 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al